INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Dorohostajski h. Leliwa  

 
 
XVI wiek - 1611
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dorohostajski Piotr, h. Leliwa, przydomku Monwid († 1611), wojewoda smoleński, syn Mikołaja, wojewody połockiego. Prawdopodobnie w końcu r. 1597 mianowany kasztelanem mińskim, na zjeździe dysydenckim w Wilnie r. 1599 obrany jednym z »prowizorów« (nie świadczy to zresztą o jego udziale w zjeździe), w początku r. 1600 postąpił na województwo mścisławskie, 15 II 1605 został wojewodą smoleńskim. W życiu publicznym nie brał udziału, godności zawdzięczał swemu nazwisku. Zostawił syna Wojciecha, bezpotomnego.

 

Boniecki; Uruski; Łukaszewicz J., Dzieje kościołów wyznania helweckiego w Litwie, P. 1842, 131; Merczyng H., Zbory i senatorowie protestanccy, W. 1905; Strzelecki A., Sejm z r. 1605, Kr. 1921; Wolff J., Senatorowie i dygnitarze; Żukovicz P., Sejmowaja borba, Pet. 1901.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20.05 a 12.08.1636
alchemik
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.