INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rafał Grochowski z Grochowic h. Junosza  

 
 
2 poł. XVI w. - 02.1654
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grochowski Rafał z Grochowic h. Junosza (zm. 1654), podkoniuszy koronny, kasztelan lwowski, syn Wojciecha i Zofii Monasterskiej. Data ur. nie znana. Po studiach w Polsce wyjechał za granicę i w r. 1616 widzimy go jako konsyliarza nacji polskiej w Padwie. Po powrocie do kraju, może za protekcją swego brata, późniejszego arcbpa lwowskiego Stanisława, dostał się na dwór królewski i przebywał na nim w charakterze dworzanina z krótkimi, zdaje się, przerwami aż do końca panowania Zygmunta III, otrzymując wreszcie w r. 1631 godność podkoniuszego kor. i funkcję tę zatrzymał aż do r. 1651. W tym charakterze pozostał też na dworze Władysława IV co najmniej do początków piątego dziesięciolecia XVII w. W r. 1638 udał się z królem do Baden i stąd posłował do elektora bawarskiego. Poza tym piastował G. jeszcze dwukrotnie przejściowo funkcję burgrabiego krakowskiego (1621 i 1633), wojskiego i chorążego przemyskiego (1627–35), obu funkcji jednak zrzekł się szybko. W r. 1647 został starostą wisznieńskim. Mimo swych zajęć na dworze G. znajdował czas, by przebywać i w swym majątku i zadbać o swe osobiste sprawy. Posiadał majątki: Czernichów, Krasne, Bachów w woj. rawskim. Że na tym polu uzyskał poważne rezultaty, świadczy pozostawiony przez niego swym spadkobiercom poważny skarbiec, złożony z srebrnych naczyń, wykazany w inwentarzu pośmiertnym G-ego. W życiu swym chodził «prawem i lewem». Tak np. po śmierci swego teścia Zborowskiego urządził zajazd na Mikulińce i na pewien czas wyrzucił z nich prawowitego spadkobiercę, syna zmarłego. Prawdopodobnie w związku z tą sprawą został pozwany jako urzędnik dworski przed sąd marszałkowski. Pod koniec życia doczekał się w r. 1651 godności kasztelana lwowskiego, ale niedługo ją piastował, albowiem zmarł w lutym 1654 r. G. pozostawił synów z żony Konstancji Zborowskiej, Stanisława, Jerzego, dziekana przemyskiego, i Aleksandra, oraz córkę Annę.

 

Boniecki; – Czermak W., Studia historyczne, Kr. 1901 s. 90; Łoziński W., Prawem i lewem, Kr. 1957; Maleczyński K., Urzędnicy grodzcy i ziemscy lwowscy, Lw. 1938; – Akta grodz. i ziem., XX, XXI; Windakiewicz S., Księgi nacyi polskiej w Padwie, „Arch. do Dziej. Liter.” T. 6: 1890 s. 39; – AGAD: Archiwum Skarbowe.

Władysław Czapliński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jakub Kettler

1610-10-28 - 1681-12-31
książę
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.