INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Salomon Askenazy  

 
 
1520 - 1605
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Askenazy Salomon, syn Natana (1520–1605), lekarz nadw. Zygmunta Augusta i dyplomata, ur. się w Udine ok. r. 1520, umarł w Konstantynopolu przed r. 1605. Po śmierci lekarza królowej Bony Samuela bar Meszulam został A. zaproszony do Krakowa na dwór Zygmunta Augusta, lecz w r. 1564 opuścił Polskę i osiadł w Turcji, gdzie zyskał zaufanie i łaskę wielkiego wezyra Achmeta Sokollego. W r. 1573 zalecał w imieniu Turcji wybór Walezego na króla polskiego, co po latach listownie wyjaśnił królowi (już jako francuskiemu Henrykowi III). W r. 1574 był delegatem Porty do zawarcia pokoju z Wenecją, brał też udział w pertraktacjach Turcji z Hiszpanją, a także przyczynił się do obsadzenia tronu mołdawskiego w okresie hospodara Piotra i Emanuela Arona, który miał pochodzić z rodziny żydowskiej.

 

Charrière, Négotiations de la France dans le Levant, Paris 1848–60, III 524, 683, 905, 932; Grätz, Geschichte der Juden, Leipzig 1856, IX, s. 369, 406, 428; Bałaban, Dzieje Żydów w Krakowie i na Kazimierzu, Kr. 1912, I 151; Encyclop. Judaica.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Kopernik

1473-02-19 - 1543-05-21
astronom
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.