INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sebastian Dłuski h. Nałęcz  

 
 
XVIII w. - 1807
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dłuski Sebastian h. Nałęcz († 1807), prawnik, najstarszy syn Tomasza, podkomorzego lubelskiego, i Klary z Olędzkich, kapitan wojsk. kor., wychowany we Francji, odbył w r. 1764 (lipiec–październik) misję do Paryża celem załatwienia zatargu między rządem francuskim i prymasem Łubieńskim, wyrobienia Stan. Augustowi uznania godności królewskiej i przygotowania wymiany poselstw. Misja ta nie miała powodzenia. W r. 1766 wykupił od Nowosielskiego starostwo łukowskie oraz majątek Cieszkowiznę, później został szambelanem królewskim. Żonaty z Joanną Krasińską, córką Michała Hieronima, podkom. różańskiego, wchodził przez nią w stosunki z konfederatami barskimi, a był też powinowatym bpa Kajetana Sołtyka. W r. 1772 jeździł do Cieszyna na spotkanie wracającego z Turcji teścia, może i dla rokowań ugodowych z szefami konfederacji. Posłował na sejmy w r. 1778 i czteroletni 1788–92. Na tym ostatnim zainicjował 3 I 1791 wraz z Sew. Potockim i J. Czartoryskim wyznaczenie deputacji do Zbioru praw sądowych i ułożenia »Codicis judiciarii«; w deputacji tej brał udział od października do marca r. 1792 i podjął się z Józefem Szymanowskim, ks. Piramowiczem i Piattolim zredagowania księgi II, o przestępstwach, zbrodniach i karach jako też o procesie kryminalnym.

 

Bartoszewicz w Enc. Org.; Borowski St., Kodeks Stan. Augusta, zbiór dokumentów, W. 1938. – Listy do Stan. Poniatowskiego w sp. B. Cz. 660, por. literatura przy art. Dł. Tomasz.

Władysław Konopczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Zajączek h. Świnka

1752-11-01 - 1826-07-30
generał
 

Franciszek Wężyk

1785-10-07 - 1862-05-02
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Paszkowski

1787-03-19 - 1858-10-04
pułkownik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.