INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Sędziwoj Franciszek Kazimierz, h. Nałęcz Czarnkowski  

 
 
brak danych - 1655 lub 1656
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarnkowski Sędziwoj Franciszek Kazimierz, h. Nałęcz († 1655 lub 1656), kasztelan poznański, był synem Adama, wojewody łęczyckiego, i Katarzyny Leszczyńskiej. Kształcił się w Poznaniu w szkole Lubrańskiego, po czym po śmierci ojca w r. 1627 otrzymał starostwo międzyrzeckie, a w r. 1633 pyzdrskie. Z ramienia województw wielkopolskich posłował na sejmy w l. 1635, 1641, 1645, 1646, 1647 i 1649. W l. 1638, 1641, 1649 był naznaczany przez sejm na komisarza do uspokajania zatargów granicznych między Wielkopolską a Śląskiem. W r. 1640 sejmik średzki mianował go rotmistrzem nad zaciągami przeciw Tatarom, a w r. 1648 został naznaczony na jednego z pułkowników nad wojskami, zaciągniętymi przez Wielkopolan przeciw Kozakom. Nie wiemy, czy Cz. był pod Piławcami, w każdym razie znalazł się na polu elekcyjnym i podpisał elekcję Jana Kazimierza. W r. 1649 został kasztelanem poznańskim. W r. 1655 województwa wielkopolskie zleciły mu dopilnowanie obrony przed Szwedami. Jako urzędnik województwa był obecny pod Ujściem, ale kapitulacji nie podpisał. Niedługo potem, bo już w r. 1655 albo 1656, umarł. Cz., jakkolwiek spokrewniony z najwybitniejszymi rodzinami w Polsce (Leszczyńskimi, Lubomirskimi, Opalińskimi), nie odegrał wybitniejszej roli politycznej. Żonaty był dwukrotnie, z Konstancją Lubomirską i Anną Weyherówną.

 

Kubala J., J. Ossoliński; tenże, Wojna szwedzka; Jarochowski, Wielkopolska w czasie pierwszej wojny szwedzkiej; Boniecki; Złota księga; Niesiecki; Memoriale Radziwiłła; Vol. leg. IV 13, 99, 135, 155; Lauda sejmikowe w Kom. Hist. PAU.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.