INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Semen Połowiec (Połowec, Połowcew)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Połowiec (Połowec, Połowcew) Semen (zm. ok. r. 1664), kozacki pułkownik białocerkiewski, pisarz i oboźny generalny. P. był związany z Białocerkiewszczyzną (cerkwi Preobraženia w Białej Cerkwi podarował ok. r. 1654 ewangeliarz); był tu w lipcu 1653 pułkownikiem kozackim (jego znany poprzednik zmarł w grudniu 1651), utracił stanowisko ok. kwietnia 1654 w następstwie nie znanego nam bliżej sporu z Bohdanem Chmielnickim. P. brał udział w radzie perejasławskiej w styczniu 1654; dn. 18 I składał przysięgę na wierność carowi Aleksemu. W połowie marca P. oraz pułkownik pawołocki mobilizowali i koncentrowali swe pułki wobec wiadomości o skupianiu się sił koronnych na Wołyniu (Połonne, Cudnów). Chmielnicki po powrocie z wyprawy na Rzpltą wysłał w grudniu (?) 1655 P-ca (będącego ponownie pułkownikiem białocerkiewskim) w poselstwie do cara. W lutym 1656 P. wyjechał z Moskwy. Wkrótce znowu utracił pułkownikostwo białocerkiewskie (znamy jego następcę z maja 1656). Jako pułkownik białocerkiewski brał udział w działaniach wojennych 1658 r., zapewne w wyprawie zakończonej klęską Daniela Wyhowskiego pod Kijów w sierpniu i wrześniu. W r. 1660 (przed październikiem) był pisarzem generalnym, określano go wówczas «prinadležet carju i postawlen carjem». W rzeczywistości wkrótce, jak się zdaje, przeszedł na stronę polską. Zapewne P. porzucił orientację rosyjską z całą Kozaczyzną Prawobrzeżną pod Cudnowem (listopad 1660). Wiadomo, że w czerwcu 1664 był oboźnym generalnym w wojsku Pawła Tetery (przestał nim być przed 3 VIII). W czerwcu ów hetman kozacki wysłał P-ca w poselstwie do Jana Kazimierza. Dalsze losy P-ca nie są nam znane. Zapewne wkrótce zmarł.

P. pozostawił córkę Hannę (zm. 1702), żonę najpierw Samuela Frydrychiewicza (płka białocerkiewskiego w r. 1664), a następnie Jana Mazepy (zob.), oraz syna Andrzeja, który przeniósł się zapewne na Zadnieprze; wnuk bowiem P-ca Iwan Połowcew został przez Piotra I w r. 1702 nagrodzony majątkiem w okolicy Wielkich Łuków.

 

PSB (Mazepa Jan); Russ. biogr. slovar’; – Gawroński F. (Rawita-Gawroński F.), Ostatni Chmielniczenko, P. 1919 s. 167–8; Hruševs’kyj, Istorija, IX cz. 1–2; Krypjakevyč I., Studii nad deržavoju Bohdana Chmelnyc’koho, „Zap. Nauk. Tovarystva im. Ševčenka” T. 151: 1913 s. 129; Ohloblyn O., Het’man Ivan Mazepa ta joho doba, New York 1960 s. 14–15; Stecjuk K., Narodni ruchy na Livoberežnij i Slobids’kij Ukraïni v 50–70 rokach XVII st., Kyïv 1960 s. 187; – Pamjatniki izdannye Kommissjeju dlja rozbora drevnich aktov, Kiev 1859 IV.

Wiesław Majewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.