INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Skarbimir h. Awdaniec  

 
 
2 poł. XII - po 1231
 
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Skarbimir h. Awdaniec (zm. po 1231), komornik księżnej krakowskiej Grzymisławy, łowczy łęczycki. Wg W. Semkowicza należał do małopolskiej linii Awdańców. Był synem Skarbimira. Filiacja poświadczona została w dwóch dokumentach z 12 i 13 VI 1224 wystawionych przez Leszka Białego na wiecu w «Rozegrohu». Możliwe, iż S. jest identyczny ze Skarbimirem, wymienionym w „Księdze brackiej” klasztoru benedyktynów w Lubiniu w zapisce z XIII w. Poprzedzają go Przedwój i Cuda, może jego starsi bracia.

Karierę polityczną S. zawdzięczał protekcji woj. krakowskiego Pakosława Starego, najpewniej swego brata stryjeczno stryjecznego. Na wiecu w Prądowie 22 IX 1224 po raz pierwszy wystąpił S. z tytułem komornika księżnej krakowskiej Grzymisławy, czyli najwyższego urzędnika jej dworu. Prawdopodobnie nominacja ta miała zrównoważyć wpływy Gryfitów w Krakowie po przeniesieniu Pakosława Starego na palację sandomierską. Z chwilą objęcia rządów po śmierci Leszka Białego przez Grzymisławę, która przejęła dwór po mężu, urząd komornika przestał istnieć. Jako rekompensatę S. otrzymał łowczostwo łęczyckie. Z tytułem tym pojawił się na wiecu w Krakowie 7 V 1228; był wówczas świadkiem wystawienia przez Pakosława Starego dokumentu nadającego 1 łan z winnicą w Zabawie cystersom z Mogiły. S. rychło przeszedł na stronę Konrada Mazowieckiego, który w r. 1229 opanował Łęczyckie, będące pomostem między Mazowszem a ziemią krakowską. Być może należy identyfikować S-a z komesem wymienionym w dokumencie Władysława Odonica, wystawionym w Gnieźnie 23 IV 1231 w sprawie fundacji cystersów w Obrze, jeśli uznać, że S. sprowadził wówczas posiłki na odsiecz Odonicowi obleganemu w Gnieźnie przez Władysława Laskonogiego (pomoc tę uzgodniono na zjeździe Odonica z Konradem Mazowieckim i jego synami w Zgierzu 23 III 1231).

Data śmierci S-a nie jest znana. Nekrolog lubiński zawiera dzienne daty śmierci trzech Skarbimirów, tych samych zapewne, których wymienia „Księga bracka”. Dzień 16 IV przyjmowany jest w literaturze jako data śmierci palatyna Skarbimira, toteż jedna z kolejnych dat: 28 VIII lub 15 XII może dotyczyć S-a.

 

Urzędnicy, II/1 s. 50; – Bieniak J., Polska elita polityczna XII wieku, cz. II, w: Społeczeństwo Polski średniowiecznej, W. 1985 III 73; Bogucki A., Komornik i podkomorzy w Polsce piastowskiej, w: tamże, s. 117; Maleczyński K., Studia nad dyplomami i kancelarią Odonica i Laskonogiego (1202–1239), Lw. 1928 s. 38–40; Mitkowski J., Początki klasztoru cystersów w Sulejowie, P. 1949 s. 50–65; Powierski J., Stosunki polsko-pruskie do 1230 r. ze szczególnym uwzględnieniem roli Pomorza Gdańskiego, Tor. 1968 s. 159; Semkowicz W., Ród Awdańców w wiekach średnich, P. 1920 s. 166, 218; Szymczakowa A., Urzędnicy łęczyccy i sieradzcy do połowy XV wieku, Ł. 1984 s. 12; Włodarski B., Polityczne plany Konrada I księcia mazowieckiego, Tor. 1971 s. 28; Zachorowski S., Studia do dziejów wieku XIII w pierwszej jego połowie, Kr. 1920 s. 64–6; Zajączkowski S., Studia nad terytorialnym formowaniem ziemi łęczyckiej i sieradzkiej, Ł. 1951 s. 29–32; Zientara B., Henryk Brodaty i jego czasy, W. 1975 s. 261; – Kod. katedry krak., cz. 1 nr 13, 14; Kod. Mpol., II nr 389 (autentyczna lista świadków); Kod. Wpol., I nr 131; Księga bracka i nekrolog opactwa Panny Marii w Lubiniu, Mon. Pol. Hist. (S.N.), IX cz. 2 s. 11, 94, 111; Zbiór dyplomów klasztoru mogilskiego, Kr. 1867 nr 6.

Alicja Szymczakowa

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.