INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Aleksander Fredro  

 
 
1 poł. XVII w. - 2 poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Stanisław Aleksander, syn Walentego i jego drugiej żony Katarzyny Jastrzębskiej, brat przyrodni Stanisława Antoniego, podstoli podolski, działał początkowo w latach między 1652 a 1658 jako rotmistrz zaciąganej przez szlachtę piechoty łanowej. W późniejszych latach posłował dwukrotnie na sejm, w r. 1662 i w r. 1672. W r. 1668 działał jako sędzia kapturowy w województwie ruskim, w r. 1670 był deputatem do sądu skarbowego, wreszcie w r. 1672 ruszył z pospolitym ruszeniem swego województwa pod Lublin i później zasiadał w wojewódzkich sądach konfederackich. Za udział w napadzie na Piotra Ożgę, podkomorzego lwowskiego, został skazany na wieżę i jakiś czas przesiedział w zamknięciu; za zamordowanie wystrzałem z pistoletu w gospodzie w Jarosławiu Kazimierza Gumowskiego został później skazany na infamię, tak że musiał się ukrywać przed egzekucją wyroku.

 

Niesiecki; Boniecki; A. G. Z. XXI; Łoziński W., Prawem i lewem.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 

Kazimierz Czartoryski

ok. 1614 - 1674-05-15
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.