INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Ankwicz h. Habdank  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ankwicz Stanisław h. Habdank (1720–1784), syn Hieronima, kaszt. zawichojskiego i Czernówny, od 7 VI 1752 r. piastował godność stolnika krakowskiego; posłował tylko raz, na elekcję 1764 r. z księstwa oświęcimskiego i zatorskiego. Musiał być zręcznym oportunistą, skoro w młodych latach uchodził za stronnika saskiego, a w r. 1764, oddawszy głos za Poniatowskim, otrzymał odeń w grudniu kasztelanję biecką. Nie wysuwał się naprzód podczas konf. radomskiej; kiedy w województwie gospodarowali Barzanie (1769–1771), A. uznał ich Generalność, ale uczynił to tak cicho, że król w listopadzie 1771 (zaraz po zamachu Strawińskiego) nagrodził jego wierność kasztelanją sandecką, z którego to urzędu A. zrezygnował w r. 1782 na rzecz syna Józefa. Stanisław wyrobił uprzednio sobie i całej rodzinie tytuł hrabiowski austrjacki. A. żonaty był z Salomeą Czernówną († 1756), córką Franciszka, kasztelana wojnickiego, dziedzica Andrychowa, Czańca, Bestwiny, Inwałdu, Wieprza i innych przyległych włości. W r. 1767, pewno na życzenie A., Stanisław August nadał osadzie Andrychów prawo magdeburskie i wyniósł ją do godności miasta, ze względu na rozwinięty tam oddawna przemysł tkacki. Drugi raz ożenił się Stanisław z Teklą Sierakowską, chorążanką krakowską. Umarł dnia 17 X 1784 r. w dobrach swoich w Porębie, gdzie też został pochowany. Osierocił pięcioro dzieci: synów Tadeusza i Józefa i trzy córki.

 

Boniecki, Herbarz polski; Złota księga szlachty polskiej, XIII, s. 1–3; Niesiecki, Herbarz polski; Enc. Org.; W. Enc. Il.; Słownik geograficzny; Baliński M. i Lipiński T., Starożytna Polska…, W. 1885, s. 267; Łepkowski, Przegląd zabytków okolic Krakowa, W. 1869, s. 140; Drohojowski J., Kazanie podczas pogrzebu Stanisława Ankwicza… 10 marca R. P. 1785 miane; rkp. Czart. 597.

Helena Waniczkówna

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
działacz polityczny
 

Kazimierz Wojniakowski

1771 lub 1772 - 20.01 lub 20.12.1812
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.