INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Antoni Karol Fredro z Pleszowic h. Bończa  

 
 
1 poł. XVII w. - przed 1681
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Stanisław Antoni Karol z Pleszowic h. Bończa († przed r. 1681), kasztelan czernichowski, był synem Walentego, podczaszego bełskiego, i Barbary Łaszczówny, strażnikówny kor. W r. 1632 jako student pisał łacińskie wiersze pochwalne na cześć Henryka Firleja, biskupa przemyskiego, z okazji jego ingresu na stolicę diecezjalną. Po przedwczesnej śmierci ojca pozostawał pod opieką sławnego krewniaka Andrzeja Maksymiliana Fredry, z pewnością nie bez jego moralnego wpływu. Dlatego pewnie głosował z ziemią przemyską za królem Michałem i dlatego też pewnie trafił do obozu konfederatów gołąbskich, którzy go naznaczyli komisarzem z Małopolski do podziału hibern. W r. 1670 F. występował jako stolnik podolski; był wówczas komisarzem z sejmu do rozsądzenia krzywd poczynionych miastu Krosnu. W r. 1676 został kasztelanem czernichowskim po Mikołaju Chłopickim. Na potrzeby Rzpltej stawał ochotnie, a nawet wystawił dwie własne chorągwie i regiment. Brał też żywy udział w życiu sejmikowym; w r. 1679 laudum przemyskie decydowało, że F. miał dać 12 dragonów dla pilnowania jakiegoś Judki, arendarza przemyskiego, więzionego za różne przestępstwa. Nie zapominał również o kościołach, jak świadczy zapis z r. 1670 na kościół bracławski. F. żonaty był z Katarzyną Bełżecką, wojewodzianką podolską, wdową po Karolu Franciszku Korniakcie; z niej pozostawił dwie córki: Antoninę Gniewoszowa, kasztelanową zawichojską, i Katarzynę Mniszkową, starościnę krasnostawską, oraz dwóch synów: Aleksandra, biskupa przemyskiego († 1734), i Józefa Antoniego. F. zmarł przed r. 1681, bo wtedy żona jego występuje już jako wdowa.

 

Niesiecki IV 55; Uruski IV 58; Żychliński XVII 75; Boniecki V 319; Elektorowie 51; Estr. XVI 228; A. G. Z. XXII nr 43, s. 112; Hubert, Pamiętniki hist. I, 187.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan III Sobieski

1629-08-17 - 1696-06-17
król Polski
 

Władysław IV Waza

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marek Sobieski h. Janina

1628-05-24 - 1652-06-03
starosta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.