INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bohuszewicz Minkowski Stanisław (1751–1819), poseł z województwa mińskiego na sejm rozbiorczy w 1773 r. Ur. w majątku rodzinnym Litwa, w woj. mińskiem, był synem Mikołaja, strażnika połockiego, i Felicjanny Bykowskiej. Ojca stracił na burzliwym sejmiku mińskim w 1756 r.; uczęszczał do kolegjum szlacheckiego jezuitów w Wilnie. W r. 1773 mianowany był rotmistrzem woj. miń. i wkrótce potem jednomyślnie obrany posłem sejmowym razem z Tadeuszem Wołodkiewiczem, krewnym Rejtana. Dzielny i nieodstępny kolega sejmowy T. Rejtana i S. Korsaka, posłów nowogrodzkich, w walce przeciw A. Ponińskiemu, kuchmistrzowi kor., który za wolą państw rozbiorowych sięgał w tym sejmie po godność marszałka sejmowego. To zmaganie się z przemocą przedstawił B. w swym Liście… do Prześw. Województwa Mińskiego, zachowanym w aktach Arch. Państw. w Wilnie. W latach późniejszych był pułkownikiem wojska kor., potem sędzią ziem. mińskim; powszechnie ceniony i szanowany, piastował godność deputata na Trybunał Gł. Lit. w Wilnie w 1784 i 1792 r. Ożeniony był z Teresą Iwanowską; utracił wcześnie liczne potomstwo. Spoczywa w kościele pofranciszk. w Iwieńcu, w woj. miń. Jego mowę pożegnalną podczas zamknięcia Trybunału zamieszczono w II t. »Mów wybornych«. Estreicher cytuje także anonimową Odezwę do skonfederowanych sejmujących Stanów, podpisaną L. S. (unikat w Bibl. Uniw. Warsz.). Treść wskazuje, że napisana była podczas sądów sejmowych w r. 1789 i 1790, które rozpatrywały z uchwały sejmu wielkiego grzechy Ponińskiego, broszura bowiem omawia walkę trzech wspomnianych posłów z Ponińskim, domagając się kary dla winnych i nagrody dla zasłużonych.

 

W. Enc. Il.; Słow. Geogr.; Estr.; Konczyńska W., Rejtan i Bohuszewicz na sejmie 1773 r., Wil. 1935.

Wanda Konczyńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Dietl

1804-01-24 - 1878-01-18
prezydent Krakowa
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Euzebiusz Tomasz Słowacki h. Leliwa

14 lub 15 listopada 1773 - 1814-11-10
dramatopisarz
 

Mikołaj Czapski

1753-09-08 - 1833-06-13
szef regimentu
 

Karol Henryk de Nassau-Siegen

1745-01-09 - 1808-04-21
podróżnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.