INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Daniłowicz  

 
 
2 poł. XVI w. - 1636
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Daniłowicz Stanisław († 1636), starosta korsuński, syn wojewody ruskiego Jana i Zofii Żółkiewskiej, był po matce wnukiem hetmana Żółkiewskiego. Studia wyższe odbył za granicą. W r. 1624 zapisał się na uniwersytet w Ingolsztadzie, a w r. 1626 w lipcu przeniósł się na uniwersytet w Lowanium. Prawdopodobnie odbył potem jakąś podróż po krajach obcych, bo jeszcze w r. 1628 bawił za granicą. W tymże r. prof. Vernulaeus dedykował mu zbiór rozpraw studenckich. Po powrocie otrzymał w r. 1631 starostwo korsuńskie i czehryńskie. W dalszej karierze przeszkodziła mu chwilowo jego porywczość. W czasie elekcji bowiem w maju porąbał w zwadzie Kalinowskiego, starostę kałuskiego, za co przez sąd marszałkowski został ogłoszony infamisem. By zmazać swą winę, wziął udział w wojnie smoleńskiej w charakterze dowódcy regimentu i dał się poznać jako zdolny i odważny oficer. Po powrocie za wstawiennictwem króla został zwolniony z banicji w r. 1635. Kalinowskiemu dał wtedy podobno 100.000 złp. tytułem odszkodowania, od siedzenia zaś w wieży wykupił się 200.000 złp. W rok potem, jesienią, kiedy w charakterze dowódcy jazdy znalazł się na Dzikich Polach, okrążony przez Tatarów, dostał się do niewoli i mimo obietnicy okupu został ścięty przez Kantymira, budząc swą tragiczną dolą powszechne współczucie w Polsce.

 

Herbarz: Boniecki; Niesiecki, Uruski; Studia Lipińskiego W. w »Przeglądzie Histor. Wojsk.« z r. 1934; Diariusze wojny moskiewskiej 1633 r.; B. Kras. XIII, W. 1895; Radziwiłł A., Pamiętniki, P. 1839, I, rkp. Czart. 390; Kartoteka Kom. Hist. PAU.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Bartłomiej Bencke (Benckius)

1561-08-15 - 1611-11-05
pastor
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.