INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Baranowski h. Jastrzębiec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baranowski Stanisław, herbu Jastrzębiec, był w r. 1627 pisarzem ziemi łomżyńskiej. W latach 1627 i 1628 brał udział w sejmikach ziemi łomżyńskiej. W r. 1635 posłował na pierwszy sejm jako poseł ziemi łomżyńskiej. W kwietniu t. r. został przez króla wysłany do szlachty tej ziemi w celu uzyskania od niej większych podatków. Posłował następnie na drugi sejm w r. 1635. W r. 1639 piastował już godność podkomorzego wiskiego. Jako poseł ziemi wiskiej został na sejmie obrażony przez Ossolińskiego w chwili, gdy, wysłany w poselstwie od Izby poselskiej, przedstawiał jej żądania w senacie. Oburzenie, wywołane tym incydentem, przyczyniło się niemało do zerwania tego sejmu przez stronników Ossolińskiego. Sejmik wiski wybrał go potem posłem w r. 1640 i ujmował się gorąco za jego krzywdą. Sprawa ta została zdaje się załagodzona. B. posłował potem jeszcze w 1643 i 1645. Żonaty dwukrotnie, raz z Zofją Rykowską, potem z Katarzyną Radzimińską.

 

Kubala, Jerzy Ossoliński, 136, 489; Teki Pawińskiego w zbiorach Komisji hist. P. A. U., Lauda łomżyńskie i wiskie.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.