INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kryski h. Prawdzic  

 
 
brak danych - ok. poł. XVII w
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kryski Stanisław h. Prawdzic (zm. ok. poł. XVII w.), kasztelan raciąski. Był synem Wojciecha, kasztelana płockiego (zob.), i Anny Dunin Wolskiej. Studiował w r. 1619 w Würzburgu. W r. 1623 otrzymał od matki starostwo ostrowskie na Mazowszu. W swej działalności politycznej związał się K. z woj. płockim. W r. 1628 był już cześnikiem płockim, ale w r. 1630 zrezygnował z tej godności. Z kolei został sędzią ziemskim. Ok. r. 1633 mianował go król Władysław IV podkomorzym płockim. K. brał żywy udział w życiu politycznym swego województwa, np. bywał marszałkiem sejmiku, posłował też z tego województwa na kilka sejmów w l. 1633, 1638, 1639, sprawując różne funkcje komisarskie, np. w r. 1633 deputata na trybunał radomski i członka komisji do ustalania cen, a w 1638 komisarza do zapłaty wojsku pozostającemu na załodze we Władysławowie oraz znowu deputata na trybunał radomski. W r. 1640 został kasztelanem raciąskim. W r. 1648 wziął jeszcze udział w konwokacji, którą podpisał 31 VII z zastrzeżeniem praw księstwa mazowieckiego, oraz w elekcji Jana Kazimierza wraz z woj. płockim. Potem nikną wiadomości o nim; widocznie zmarł. K. był żonaty z Konstancją Orzelską, której zapisał w r. 1628 10 000 zł. Z tego małżeństwa miał dwóch synów: Stanisława, również kasztelana raciąskiego (od 1667), i Jana, podstolego ciechanowskiego (od 1654), oraz córkę Agnieszkę, za Ludwikiem Krasińskim, kasztelanem ciechanowskim.

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia, nr 136; Niesiecki, I 323, V 407; Uruski; – Radziwiłł A. S., Memoriale rerum gestarum… z 5 XI 1648 i 27 XI 1649; Vol. leg., III 794, 807, 924, 942, IV 173, 230; – Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski, Teka Pawińskiego, nr 19, Lauda płockie, 149, 155.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.