INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Łuba h. Lubicz      Generał-Major Luba w Gabriel N. Raspe - Accurate Vorstellung der Koniglich Pohlnischen Armee nach der auf dem im Jahre 1775.

Stanisław Łuba h. Lubicz  

 
 
1. poł XVIII - 1791
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łuba Stanisław h. Lubicz (zm. 1791), generał. Był synem Jakuba, starosty piaseckiego, i Elżbiety z Sułkowskich, której zapewne zawdzięczał karierę. Został w r. 1759 szambelanem, w 1760 pułkownikiem wojsk kor., a wreszcie generał-majorem wojsk saskich. Wybrano go (nieprawnie) posłem z woj. kaliskiego na sejm konwokacyjny 1764 r. T. r. otrzymał starostwo stawiszyńskie. W r. 1768 uzyskał chorąstwo gnieźnieńskie, w 1769 był wysuwany przez Sułkowskich na szefa 2 regimentu pieszego. W r. 1775 lustrował partię wielkopolską kawalerii, formalistycznie szykanując jej dowódcę, zasłużonego generała Jana Lipskiego. Po jego dymisji 6 XI 1777 jako rotmistrz Kawalerii Narodowej objął I Wielkopolską Brygadę z kwaterą w Stawiszynie. Zerwał z nowatorstwem Lipskiego i o brygadę się nie troszczył. Choć przeprowadził rozbudowę brygady w r. 1789, nie dbał o karność i szkolenie. Po jego śmierci wicebrygadier D. Mioduski otrzymał nominację brygadierską 26 VI 1791. Lustracja, przeprowadzona przez skrupulatnego pisarza wojskowego K. Rzewuskiego, stwierdziła odziedziczone przez nowego brygadiera nieporządki i oceniła brygadę jako najgorszą.

Ł. był żonaty z Zofią Brzechwianką, miał syna Józefa i córkę Eleonorę.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Gembarzewski B., Żołnierz polski… 1697–1794, W. 1962; Górski, Historia jazdy, s. 194–6, 219; Szczygielski W., Konfederacja barska w Wielkopolsce, W. 1970; Tokarz W., Rozprawy i szkice, W. 1959 II; – Diariusz sejmu convocations… 1764 r., W. 1765; Lipski J., Notaty generała…, Drezno 1871 s. 91, 106.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.