INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Łuba h. Lubicz      Generał-Major Luba w Gabriel N. Raspe - Accurate Vorstellung der Koniglich Pohlnischen Armee nach der auf dem im Jahre 1775.

Stanisław Łuba h. Lubicz  

 
 
1. poł XVIII - 1791
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łuba Stanisław h. Lubicz (zm. 1791), generał. Był synem Jakuba, starosty piaseckiego, i Elżbiety z Sułkowskich, której zapewne zawdzięczał karierę. Został w r. 1759 szambelanem, w 1760 pułkownikiem wojsk kor., a wreszcie generał-majorem wojsk saskich. Wybrano go (nieprawnie) posłem z woj. kaliskiego na sejm konwokacyjny 1764 r. T. r. otrzymał starostwo stawiszyńskie. W r. 1768 uzyskał chorąstwo gnieźnieńskie, w 1769 był wysuwany przez Sułkowskich na szefa 2 regimentu pieszego. W r. 1775 lustrował partię wielkopolską kawalerii, formalistycznie szykanując jej dowódcę, zasłużonego generała Jana Lipskiego. Po jego dymisji 6 XI 1777 jako rotmistrz Kawalerii Narodowej objął I Wielkopolską Brygadę z kwaterą w Stawiszynie. Zerwał z nowatorstwem Lipskiego i o brygadę się nie troszczył. Choć przeprowadził rozbudowę brygady w r. 1789, nie dbał o karność i szkolenie. Po jego śmierci wicebrygadier D. Mioduski otrzymał nominację brygadierską 26 VI 1791. Lustracja, przeprowadzona przez skrupulatnego pisarza wojskowego K. Rzewuskiego, stwierdziła odziedziczone przez nowego brygadiera nieporządki i oceniła brygadę jako najgorszą.

Ł. był żonaty z Zofią Brzechwianką, miał syna Józefa i córkę Eleonorę.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Gembarzewski B., Żołnierz polski… 1697–1794, W. 1962; Górski, Historia jazdy, s. 194–6, 219; Szczygielski W., Konfederacja barska w Wielkopolsce, W. 1970; Tokarz W., Rozprawy i szkice, W. 1959 II; – Diariusz sejmu convocations… 1764 r., W. 1765; Lipski J., Notaty generała…, Drezno 1871 s. 91, 106.

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Fryderyk Bauman

ok. 1760-70 - 1845
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.