INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tadeusz Graliński  

 
 
1905-11-14 - 1955-02-24
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Graliński Tadeusz (1905–1955), redaktor, historyk, ksiądz. Ur. w Łodzi 14 XI w rodzinie robotniczej, syn Stanisława i Michaliny z Dłużaków. Szkołę powszechną ukończył na Księżym Młynie (w Łodzi), po czym wstąpił do Kolegium Misyjnego O.O. Oblatów w Lublińcu na Śląsku, które opuścił w r. 1925. Od r. 1926 uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a w r. 1931 otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską był wikariat w Zgierzu. Stąd przeniesiono G-ego do Łodzi, gdzie pełnił różne funkcje: kapelana więziennego, pomocnika redaktora tygodnika „Słowo Katolickie”, wikariusza przy różnych parafiach łódzkich. W r. 1934 G. został notariuszem sądu biskupiego w Łodzi. Jednocześnie sprawował czynności kapelana w łódzkich domach wychowawczych i szpitalach tego miasta aż do r. 1939 włącznie. W sierpniu 1941 r. gestapo aresztowało G-ego wraz z biskupami i członkami kapituły katedralnej łódzkiej. Aresztowanych wywieziono do miejsca odosobnienia najpierw w Szczawinie (pow. brzeziński), a później do Biecza. Po wyzwoleniu G. powrócił (luty 1945) na teren diecezji łódzkiej na stanowisko proboszcza parafii Kaszewice, z obowiązkiem nadzoru okolicznych opuszczonych kościołów. Jesienią 1946 r. przeniesiono go do Łodzi na stanowisko redaktora urzędowego wydawnictwa „Wiadomości Diecezjalne Łódzkie”. Prace redakcyjne i w dużej mierze także autorskie prowadził w „Wiadomościach” aż do swej śmierci (24 II 1955). Głównym zajęciem G-ego była publicystyka katolicka i popularyzacja regionalnej historii Kościoła diecezji łódzkiej. Już jako kleryk Wyższego Seminarium zamieszczał swoje artykuły w „Słowie Katolickim” i w innych publikacjach kościelnych. Do głównych jego prac należy zaliczyć m. in.: Życiorys biskupa Wincentego Tymienieckiego, a szczególnie źródłowe artykuły, zamieszczone w „Wiadomościach” (Kronika historyczna diecezji łódzkiej, Bibliografia do historii diecezji łódzkiej, Bibliografia do historii parafii łódzkiej, Erekcje parafii diecezji łódzkiej, Lista strat spośród duchowieństwa diecezji łódzkiej w l. 1939–45, Spis parafii i kościołów diecezji łódzkiej i ich opis historyczny). Za pracę pisarską i redaktorską G. mianowany został kanonikiem w r. 1950.

 

Wspomnienia o śp. ks. kanoniku T. G-m, „Wiad. Diec. Łódzkie” 1955 nr 1–3 s. 2–4; – Arch. Kons. w Łodzi: Akta osobiste T. G-ego.

Roman Kaczmarek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Janusz Jędrzejewicz

1885-06-21 - 1951-03-16
premier II RP
 

Jan Józef Szczepański

1919-01-12 - 2003-02-20
pisarz
 

Tomasz Niewodniczański

1933-09-25 - 2010-01-03
bibliofil
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Szemioth

1933-04-07 - 1985-10-10
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.