INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tadeusz Pawsza h. Leliwa  

 
 
brak danych - 1826?
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pawsza (Pausza) Tadeusz h. Leliwa (zm. 1826?), szambelan, Sybirak. Ur. w majątku Kleszcze w pow. owruckim, był synem Jana, podkomorzego owruckiego, i Anny z Niemiryczów, bratem Michała (zob.). Miał tytuł szambelana (o czym nie wspomina Magier, „Estetyka Warszawy”). Zajmował się głównie gospodarowaniem i dopiero w l. 1793/4 zaangażował się w spisku przygotowywanym na Wołyniu. Miał szczególnie bliski kontakt z Józefem Kopciem, który w kwietniu 1794 przeprowadzał koncentrację szwadronów pod Owruczem w Lisowszczyźnie, majątku P-y, aby podążyć ku Krzemieńcowi w celu połączenia się z armią powstańczą. Dzięki pomocy braci Pawszów, którzy dostarczyli ze swych dóbr podwód, Kopciowi udało się zrealizować swój plan. Znaczny udział miała w tych działaniach żona P-y, której odwagę i zręczność umiał ocenić Kopeć, wspominając z wdzięcznością jej pomoc; Kościuszko przesłał Pawszynie list dziękczynny i ofiarował jej złoty medalion z brylantami. Po wykryciu spisku P. został aresztowany na wiosnę 1794. Wywieziony z Żytomierza, oskarżony o złamanie przysięgi na wierność carowej i o współudział w konspiracji, został uwięziony w Smoleńsku i poddany ostremu śledztwu. Ukazem z 20 VI 1795 zaliczony do drugiej kategorii skazańców, zesłany został – wg pamiętnika syna – do Ustjuga w gub. wołogdziańskiej. Majątki jego uległy konfiskacie, ale mu je częściowo zwrócono po zwolnieniu z zesłania. Powróciwszy w lutym 1797 do kraju, «bardzo źle mówił po polsku, bo przez trzy lata z nikim mówić nie mógł ojczystym językiem» (pamiętnik syna). Zamieszkał w Lisowszczyźnie, gdzie odwiedził Pawszów J. Kopeć, również zwolniony z zesłania. P. zmarł 21 VI 1826 (?).

Żoną P-y była od lipca 1788 Joanna z Lubańskich, wdowa po podstolim żytomierskim Michale Czaplicu (zm. 1785), która zmarła 24 IV 1827 w Lisowszczyźnie i została pochowana razem z mężem w Uszomierzu. Z pierwszego małżeństwa z M. Czaplicem miała trzy córki (Feliksę, Franciszkę i Józefę), z małżeństwa z P-ą miała synów: Ksawerego Onufrego (1789–1849) i Antoniego Pawła (zob.)

 

Bibliografia – jak przy życiorysie Michała Pawszy oraz Boniecki, (Czaplicowie).

Helena Wereszycka

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Michał Pawsza (Pausza) h. Leliwa

ok. poł. XVIII w. - 2 poł. XVIII w. sędzia ziemski owrucki
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

(Henryk) Oskar Kolberg

1814-02-22 - 1890-06-03
etnograf
 

Józef Bohdan Zaleski

1802-02-14 - 1886-03-31
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Karol Groza

1807-06-30 - 1875-11-03
literat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.