INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor Dzik  

 
 
1906 - 1940
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Dzik Teodor (1906–1940), nauczyciel gimn., polonista, ur. w Suchej Dolnej na Zaolziu, wychowanek gimnazjum polskiego w: Orłowej i Uniwersytetu Jagiell. Po ukończeniu studiów uczył języka polskiego w gimnazjum orłowskim i cieszyńskim (1938/39). Mianowany po wkroczeniu wojsk polskich na Zaolzie (1938) komisarzem gminy Suchej Średniej, zrzekł się tej funkcji na rzecz swego teścia Kotuli. Zamiłowany polonista i bibliofil, zgromadził pokaźną bibliotekę, głównie z zakresu polonistyki oraz silesiaków. Wraz z Józefem Mikołajtisem wydał w Krakowie 1926 skrypt do wykładów prof. Kallenbacha pt. »Dramaturgia Juliusza Słowackiego« (str. 268), prócz tego napisał szkic: W stulecie »Zemsty« (Prawo Ludu, 1933, nr 51). Zabierał się do opracowania monografii opisowej swej rodzinnej wsi oraz wiosek okolicznych, lecz pracy nie dokończył. Aresztowany w r. 1940 w Suchej Średniej, gdzie z początkiem wojny przebywał, zmarł w tym samym roku w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen.
 
 
Ludwik Brożek
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Roman Michał Poplewski

1894-08-06 - 1948-11-14
lekarz
 

Aleksander Romanowicz

1871-04-01 - 1933-11-14
generał brygady WP
 
 

Stanisław Michał Sojczyński

1910-03-30 - 1947-02-19
nauczyciel
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.