INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor Ludwik Gralath  

 
 
1738 - 1761-01-01
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gralath Teodor Ludwik (1738–1761), prawnik. Najstarszy syn burmistrza gdańskiego Daniela i Doroty Julianny z domu Klein. Ur. w Gdańsku, studiował początkowo w Gdańskim Gimnazjum Akademickim i wraz z bratem Danielem należał do niemieckiego uczniowskiego towarzystwa naukowego, z którego został jednak usunięty. Przed r. 1759 udał się na dalsze studia prawa do Królewca, lecz prawdopodobnie ich nie ukończył, gdyż już 1 I 1761 r. zmarł w bliżej nie znanych okolicznościach w Warszawie. Współczesne epitafia dają mu tytuł «kandydata obojga praw».

W r. 1760 opublikował w Królewcu dysertację prawniczą na temat liberum veto w polskim sejmie, wygłoszoną 21 IV 1760 r. wobec prof. Celestyna Kowalskiego, kanclerza i dyrektora Uniw. Królewieckiego; jednym z koreferentów w dyskusji był brat autora, Daniel G.

    Niezależnie od zainteresowań prawniczych dał G. wyraz swym dziedzicznym widocznie zainteresowaniom przyrodniczo-matematycznym, publikując w Królewcu w l. 1759–60 dwie rozprawy: o rodzajach rosy oraz o równaniach. Lecz niewątpliwie najciekawszą z rozpraw G-a jest wygłoszona jeszcze w r. 1758 dysertacja z okazji dwusetlecia istnienia Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, pt. Iucundum litterarum ac mercaturae vinculum, w której przeprowadził tezę o istotnym związku postępu nauk z bogaceniem się (wskutek nowych osiągnięć naukowych) kupiectwa, które zebranym majątkiem służy z kolei hojnie nauce. Tezy tej rozprawy odzwierciedlają ówczesne tendencje kupiectwa gdańskiego i gdańskiego patrycjatu.

 

Estreicher; – B. PAN w Gd.: Rozprawy T. L. G-a i epitafia na jego cześć w działach «Od» i «Oe».

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-12-01 - 1804-04-03
pisarz historyczny
 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 

Krzysztof Antoni Szembek

1667-03-25 - 1748-07-06
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.