INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor Ludwik Gralath  

 
 
1738 - 1761-01-01
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gralath Teodor Ludwik (1738–1761), prawnik. Najstarszy syn burmistrza gdańskiego Daniela i Doroty Julianny z domu Klein. Ur. w Gdańsku, studiował początkowo w Gdańskim Gimnazjum Akademickim i wraz z bratem Danielem należał do niemieckiego uczniowskiego towarzystwa naukowego, z którego został jednak usunięty. Przed r. 1759 udał się na dalsze studia prawa do Królewca, lecz prawdopodobnie ich nie ukończył, gdyż już 1 I 1761 r. zmarł w bliżej nie znanych okolicznościach w Warszawie. Współczesne epitafia dają mu tytuł «kandydata obojga praw».

W r. 1760 opublikował w Królewcu dysertację prawniczą na temat liberum veto w polskim sejmie, wygłoszoną 21 IV 1760 r. wobec prof. Celestyna Kowalskiego, kanclerza i dyrektora Uniw. Królewieckiego; jednym z koreferentów w dyskusji był brat autora, Daniel G.

    Niezależnie od zainteresowań prawniczych dał G. wyraz swym dziedzicznym widocznie zainteresowaniom przyrodniczo-matematycznym, publikując w Królewcu w l. 1759–60 dwie rozprawy: o rodzajach rosy oraz o równaniach. Lecz niewątpliwie najciekawszą z rozpraw G-a jest wygłoszona jeszcze w r. 1758 dysertacja z okazji dwusetlecia istnienia Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, pt. Iucundum litterarum ac mercaturae vinculum, w której przeprowadził tezę o istotnym związku postępu nauk z bogaceniem się (wskutek nowych osiągnięć naukowych) kupiectwa, które zebranym majątkiem służy z kolei hojnie nauce. Tezy tej rozprawy odzwierciedlają ówczesne tendencje kupiectwa gdańskiego i gdańskiego patrycjatu.

 

Estreicher; – B. PAN w Gd.: Rozprawy T. L. G-a i epitafia na jego cześć w działach «Od» i «Oe».

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.