INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tomasz Gostomski  

 
 
brak danych - 1624
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gostomski Tomasz (zm. 1624), wojewoda podlaski i mazowiecki. Szósty syn Anzelma. Starosta ryczywolski w r. 1593, deputat do trybunału w r. 1599, wojewoda podlaski w r. 1605 i w t. r. przeszedł na woj. mazowieckie. W r. 1617 dzierżył też starostwo warszawskie, wareckie i łosickie. Jeszcze za życia ojca Tomasz przeszedł z kalwinizmu na katolicyzm; podczas rokoszu wraz z bratem Hieronimem wytrwał przy królu. Drugorzędny regalista, związkowi z dworem i małżeństwom (1. v. z Anną Rybińską, 2. v. z wdową po Marcinie Leśniowolskim Anną Oborską) zawdzięczał stanowiska i fortunę, z której powściągliwie przykładał się do budowy warszawskiego kościoła Jezuitów w l. 1610 i 1623. Na sejmie 1612 r. popierał sprawę nadania inwestytury pruskiej margrabiemu Janowi Zygmuntowi, w r. 1616 był komisarzem do rozgraniczenia województwa podlaskiego z brzesko-litewskim, w r. 1620 deputatem do rady wojennej przy królu.

 

Boniecki; Żychliński; – Bergerówna J., Z dziejów książki gospodarczej w Polsce XVI w., Lw. 1933 s. 14, 19; Strzelecki A., Sejm 1605 r., Kr. 1921; Załęski, Jezuici, II, IV; – Pisma polityczne z czasów rokoszu Zebrzydowskiego 1606–8, Wyd. J. Czubek, Kr. 1918 II.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.