INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wacław Grotkau  

 
 
2. poł. XVII w. - 2. poł. XVII w.
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grotkau (Grotko) Wacław (2. poł. XVII w.), nadworny złotnik, obywatel warszawski. Szczegóły z życia nie są znane. Wykonał – jak świadczy napis – w r. 1672 zachowaną po dzień dzisiejszy na Jasnej Górze złotą monstrancję wysadzaną blisko 5 000 kosztownych kamieni i pereł, wysoką 103 cm., z klejnotów ofiarowanych do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, a ufundowaną na pamiątkę uwolnienia Polski od najazdu szwedzkiego. W jej koronie znajduje się niezwykłej wielkości brylant z pierścienia ofiarowanego w r. 1668 przez Zygmunta Przerembskiego, wojewodę sieradzkiego.

 

Lepszy L., Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1933 s. 315 nr 56 (tam dalsza literatura); [Nowakowski W.] Ks. Wacław, Częstochowa w obrazach historycznych, Kr. 1898 s. 60; Sobieszczański F. M., Wiadomości historyczne o sztukach pięknych w dawnej Polsce, W. 1849 II 308; Turczyński W. S., Przewodnik po skarbcu jasnogórskim, Częstochowa 1926 s. 60–1 fig. 42.

Adam Bochnak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj Przerębski (Przerembski) h. Nowina

ok. 1618 - 1694, krótko przed 20 VIII
kasztelan sądecki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.