INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wanda Władysława Ładzina (z domu Szczuka)      Wanda Łądzina, wizerunek na podstawie fotografii.

Wanda Władysława Ładzina (z domu Szczuka)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ładzina ze Szczuków Wanda Władysława Józefa (1880–1966), instruktorka sanitarna, posłanka na sejm RP, działaczka społeczna i polityczna, pisarka. Była córką Stanisława, prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, i Wandy ze Starzyńskich, ur. 18 VII 1880 (wg Łozy błędnie 1884) w Warszawie. Na jej patriotyczne wychowanie wywarła wpływ prababka, Barbara Czarnowska (zob.), uczestniczka powstania 1831 r. Ł. skończyła pensję p. Plater, przez rok była w Wyższej Szkole im. Królowej Saskiej w Dreźnie, potem uczęszczała do klasy rysunkowej w Warszawie (tzw. Szkoły Gersona). Wyszła za mąż za notariusza Juliana Ładę (1862–1951) i ok. r. 1906 zamieszkała w Łodzi, gdzie zaczęła pracować w organizacjach charytatywnych. Wojna 1914 r. zaskoczyła ją we Francji. Ukończyła tam kilkumiesięczne kursy pielęgniarskie oraz studiowała malarstwo. Jako członek Czerwonego Krzyża i Union des Femmes de France rozpoczęła pracę w szpitalach: w Biarritz i Nicei, przeszła wszystkie stopnie organizacyjne i jako «infirmière-major» została wysłana do szpitali polowych na linię Amiens-Arras. Otrzymała medale Palme d’or i Médaille d’honneur des Épidémies, wyjątkowo w owym czasie przyznawane kobietom.

W r. 1918 Ł. powróciła do Polski. W kwietniu 1919 założyła w Łodzi Narodową Organizację Kobiet Polskich (stowarzyszenie społeczno-oświatowe), organizację pozostającą pod ideowo-politycznym kierownictwem Stronnictwa Narodowego. W r. 1920 prowadziła patrol sanitarny pod Radzyminem, następnie została przydzielona do dowództwa III armii na froncie litewskim. Po zakończeniu pracy szpitalnej wzięła udział w akcji plebiscytowej na Śląsku. Po powrocie do Łodzi przewodniczyła Sekcji Sióstr Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), była czynna w zawodowych związkach kobiet: pielęgniarek, pracownic igły; była kierowniczką i opiekunką Stowarzyszenia Sług Katolickich w Łodzi, żądała praw socjalnych dla pracownic domowych. W r. 1922 została wybrana do Sejmu z terenu m. Łodzi z listy Związku Ludowo-Narodowego. Brała udział w komisjach: ochrony pracy oraz opieki społecznej i inwalidzkiej. Dn. 19 III 1924 referowała na plenum Sejmu «ustawę w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet». («Ustawa» i przemówienie Ł-y zostały wydane w formie broszury, Kr. 1924). Ł. redagowała i wniosła liczne poprawki do ustaw socjalnych mających na celu zabezpieczenie losu kobiet i dzieci. Projekt ustawy z motywacją ogłosiła drukiem pt. Ratujmy rodzinę, (W. 1927). Swe diety poselskie przekazywała na żłobek i sekcję «Ratujmy Dzieci» w Łodzi.

Po skończonej kadencji sejmowej Ł. zajęła się pracą społeczną. Była dobrą organizatorką. Ogłosiła broszurę pt. Zjawiska w Lourdes – garść dokumentów na miejscu zebranych (Ł. 1926) oraz książeczkę Częstochowa. La Montagne Lumineuse. Étude d’union franco-polonaise (Paryż 1928). W ciągu kilku lat wygłosiła ponad 1 000 odczytów o tematyce społecznej i religijnej, jeżdżąc po całej Polsce, Francji, Niemczech i innych krajach Europy. Była zapraszana na międzynarodowe zjazdy kobiet, współdziałała w zbliżeniu polsko-francuskim. W r. 1937 opublikowała serię artykułów o pomnikach i architekturze miast polskich w czasopiśmie „Grand illustré catholique”. Utrzymywała bliskie kontakty z wieloma literatami i publicystami polskimi i francuskimi, przyjaźniła się z W. Reymontem.

W lecie 1939 wyjechała Ł. na kurację do Vichy i została odcięta od kraju i rodziny. Zgłosiła się do pracy szpitalnej i zaczęła uruchamiać PCK. Gen. W. Sikorski wezwał ją do Paryża i polecił jej zorganizowanie szkoły pielęgniarek. Ł. była członkiem Zarządu Głównego PCK i przewodniczącą sekcji sióstr. Po wkroczeniu Niemców była z ramienia francuskiego Czerwonego Krzyża komendantką pociągów sanitarnych, ułatwiała ucieczkę zagrożonym Żydom. Pracowała na terenie Francji nieokupowanej, mając oparcie w domu matki Wandy Szczukowej, która od lat prowadziła w Nicei pensjonat «Polonia». Po wojnie Ł. wydała po polsku i francusku książkę Jadwiga, wielka królowa Polski (Paryż 1950) i współdziałała w zorganizowaniu komitetu, który wznowił starania o beatyfikację polskiej królowej. Podtrzymywała kontakty z francuskimi pisarzami katolickimi; pozostawała w stałej łączności z Polonią we Francji. Była odznaczona medalami polskimi i francuskimi oraz papieskim orderem «Pro ecclesia et pontifice». Zmarła 12 XII 1966 na skutek zatrucia gazem, ulatniającym się z źle funkcjonującego piecyka, została pochowana na polskim cmentarzu w Montmorency. Jedyna córka Ł-y Irena zmarła jesienią 1970 i wobec braku spadkobierców we Francji całe cenne mienie przejął rząd francuski.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; Mościcki H., Dzwonkowski W., Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919–1927, W. 1928 (fot.); Rzepeccy, Sejm i Senat 1922–7, s. 170 (fot.), 172, 465, 468; – Terej J. J., Rzeczywistość i polityka, W. 1971; Tuwim I., Łódzkie pory roku, „Dzien. Pol.” (Londyn) 1967 nr 27 I; – Informator m. Łodzi z kalendarzem na 1920 rok, s. 408, 453; Zabiełło S., Na posterunku we Francji, W. 1967; – „Polski Czerwony Krzyż we Francji” 1940 nr 1–2; Wspomnienia pośmiertne w prasie polskiej i francuskiej; – Arch. Państw. w Ł.: Księgi ludności stałej nr 327 s. 176, Spis ludności m. Łodzi z 1917 r. vol. 381; – Informacje bratowej Ł-y Zofii Stanisławowej Szczukowej i bratanic: J. Łada-Staniszewskiej i H. Łada-Smoleńkiej.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.