INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wawrzyniec Fredro      Juliusz Kossak - Wjazd Wawrzyńca Fredry do Stambułu - 1883 - fragment.

Wawrzyniec Fredro  

 
 
2 poł. XV w. - 1 poł. XVI w.
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Wawrzyniec, podkomorzyc podolski, syn Jakuba z Rubieszowic, zwany przez Bartoszewicza »mężem rycerskim«, miał być posłem do sułtana tureckiego Bajazeta ok. r. 1500. Według Niesieckiego przyjęty był ze czcią przez hospodara mołdawskiego, od którego otrzymał czaszę kryształową w złoto oprawną. Podczas swej misji w Turcji wykupił sporo jeńców polskich i wyprawił ich do kraju. Zmarł młodo i bezżennie.

 

Niesiecki; Bartoszewicz, Pogląd na stosunki Polski z Turcją i Tatarami; Rocznik służby zagranicznej (wykaz posłów polskich w Turcji do r. 1795), W. 1939, 143.

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.