INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wawrzyniec Gabler      Portret Wawrzyńca Gablera - frag. jego epitafium w kościele św. Trójcy w Gdańsku.

Wawrzyniec Gabler  

 
 
1604 - 1665-11-07
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gabler Wawrzyniec (1604–1665), poeta i prawnik gdański. Ur. w Nowogardzie na Pomorzu, kształcił się w ll. 1622–9 w gdańskim Gimnazjum Akademickim, ogłaszając od r. 1625 kilka utworów poetyckich, głównie łacińskich, z zakresu religijno-filozoficznego, względnie okolicznościowych panegiryków. Studiował nauki prawnicze, nie uzyskał jednak stopnia uniwersyteckiego. Około r. 1643 objął stanowisko obrońcy przy gdańskim sądzie ławniczym. Wystąpienia jego jednak, spowodowane niespokojnym charakterem, wywoływały niezadowolenie sądu i rady miejskiej, a kiedy w r. 1647 wystąpił z gwałtowną krytyką nowoogłoszonych przepisów sądowych, utracił prawo wykonywania adwokatury. Apelował wówczas do króla polskiego, co spowodowało dłuższy spór. W r. 1653 ogłosił drukiem zbiór łacińskich wierszy epigramatycznych Elegidia epidictica, gdzie obok poematów ku czci władców Polski i Szwecji, dostojników polskich i obcych oraz burmistrzów i rajców Gdańska, zamieścił szereg uszczypliwych wierszyków pod adresem Gdańska i jego mieszkańców. Rada miejska w Gdańsku uchwałą z 20 III 1654 zakazała rozpowszechniania tego utworu. G. wezwany do wytłumaczenia, ratował się ucieczką. Uzyskał niebawem jednak od króla Jana Kazimierza żelazny list, a zarazem tytuł królewskiego sekretarza i adwokata, powrócił też do Gdańska. Spór ciągnął się jeszcze aż do r. 1663.

G. zmarł w Gdańsku 7 XI 1665, pochowany w kościele św. Trójcy, gdzie też umieszczono krótki nagrobek ku jego czci.

 

Rkps Ms 397 oraz dzieła G-a w zbiorach Bibl. Miejskiej w Gdańsku; Krollmann Ch., Altpreussische Biographie, s. 202–203.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.