INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wawrzyniec Kolasiński  

 
 
1777 - 1846-05-14
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kolasiński Wawrzyniec (1777–1846), artysta malarz. Ur. we wsi Pradła w pow. olkuskim. Malarstwa uczył się u krakowskiego malarza Wojciecha Gutowskiego. Osiadł na stałe w Pilicy w pow. olkuskim. K. malował obrazy religijne: ołtarzowe (olejne) oraz malowidła ścienne w kościołach. W r. 1820 wraz z malarzem Czaykowskim wykonał K. dla kościoła Reformatów w Pilicy malowidła ścienne na tęczy kościoła (przedstawiające postacie Chrystusa, Matki Boskiej i świętych: Józefa, Dominika i Franciszka) oraz na frontonie kościoła postacie patronów Polski i Imię Jezus. W kaplicy św. Michała Archanioła namalował K. jakiś bliżej nie określony «ołtarz na murze» (Rastawiecki). K. malował też obrazy religijne do innych kościołów, np. Stacje Męki Pańskiej dla kościołów w Pińczowie, Wieluniu i Gołonogu. Dla kościoła w Ciągowicach namalował obraz ołtarzowy ze św. Józefem. Trzy obrazy religijne K-ego były pokazane na wystawie retrospektywnej w Warszawie w r. 1898. Były to: Ostatnia komunia Św., Chrystus i Najświętsza Maria Panna (dwa pierwsze w katalogu figurują jako dzieła syna K-ego Antoniego). Obrazy K-ego cechowała «duża rutyna fachowa», lecz «szwankowały nieco w rysunku, a w kolorze były blade» (Piątkowski). K. zmarł w Pilicy 14 V 1846 r. Ożeniony był z Julianną z Czaykowskich. Syn jego Antoni był również malarzem.

 

W. Enc. Ilustr.; W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Krótkie wzmianki o nieżyjących malarzach polskich na wystawie restrospektywnej…, W. 1898; Rastawiecki, Słownik malarzów, III; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Katalog wystawy retrospektywnej nieżyjących malarzy polskich…, W. 1898; – Gruszczyński F. W., Kościół i klasztor OO. Reformatów w Pilicy, Pilica 1946 s. 24; – Księgi parafialne kościoła rzymskokatol. w Pilicy.

Róża Jodłowska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk Franciszek Chopin

1810-02-22 - 1849-10-17
pianista
 

Stefan Witwicki

1801-09-13 - 1847-04-15
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maksymilian Stanisław Ryłło

1802-12-31 - 1848-06-17
jezuita
 
 

Adam Rzewuski

1805-01-05 - 1888-07-01
ziemianin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.