INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Głuchowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Głuchowski Władysław (1911–1941), działacz Związku Związków Zawodowych. Syn Władysława i Berty z Hübnerów, ur. 27 VII w Lipniakach pod Siedlcami. Dzieciństwo spędzał w Moskwie, Smoleńsku i Bobrujsku. Jedynak wychowywał się w inteligenckim środowisku młodzieży akademickiej, często gromadzącej się w domu rodziców. Od dziecka posługiwał się obok języka ojczystego także rosyjskim i niemieckim. Mając 8 lat zdał egzamin do 1 klasy gimnazjum, które ukończył przed 16 rokiem życia w Toruniu. Wstąpił na studia historyczne w Poznaniu, gdzie szybko wyróżnił się zdolnościami i ruchliwością. Był zastępcą asystenta i zajmował się studiami nad Gallem, gdy przeważyło w nim zainteresowanie zagadnieniami społecznymi i politycznymi. Był jednym z filarów Zw. Polskiej Młodzieży Demokratycznej na Uniw. Pozn. i redagował wówczas (1931/2) „Życie Uniwersyteckie”. Następnie wyjechał do Wilna, gdzie uczył historii w gimnazjum białoruskim. Tam brał czynny udział w ruchu demokratycznym, wydawał pismo „Smuga” i zaczął pracę w Zw. Związków Zawodowych. W tym czasie ożenił się z Heleną ze Stanisławskich (1934), a w n. r. złożył egzamin magisterski na podstawie pracy, pt. Latopis ruski Bychowca. Z końcem 1935 r. przeniósł się z Wilna do Krakowa, jako sekretarz okręgu Zw. Związków Zawodowych. Uwięziony za przemówienie w Chrzanowie (grudzień 1936) został przez sąd przysięgłych uniewinniony. W jesieni 1937 r. przeniósł się na podobne stanowisko do Częstochowy i objął swym oddziaływaniem Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk, organizując strajki tzw. okupacyjne i dbając też o świetlice robotnicze w Związku. Należał do skrzydła lewicowego w Zw. Związków Zawodowych utworzonego z inspiracji sanacji. Ideologicznie był zwolennikiem syndykalizmu J. Sorela. W literaturze społeczno-politycznej oczytany był szeroko, odważny i bezkompromisowy, pióro miał cięte, wymowę błyskotliwą. Okupacja zastała go w Częstochowie. Zaczął pracować w kancelarii adwokata Z. Chołdyka; wspólnie zapoczątkowali konspiracyjny Polski Związek Wolności. Niestety, działał zbyt śmiało i nieostrożnie i został uwięziony 12 VI 1940 r. przez Gestapo. Przygotował plan ucieczki, ale został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Jak świadczą koledzy obozowi, odznaczał się tam wytrwałością i optymizmem oraz wiarą w klęskę Niemiec i w przyszłą lepszą Polskę. Interpretował komunikaty prasowe, wyręczał w pracy kolegów, pisał dla nich listy po niemiecku. Obsługa zauważyła tę jego rolę i zaczęła prześladowanie. Bicie nie złamało go. Przeziębiony przy kopaniu gliny, z chorobą biegunki zmarł w czasie amputacji odmrożonego palca jako więzień nr 17710 dnia 19 I 1941 osierociwszy żonę i córeczkę Halinę.

 

Relacje Heleny G-ej z 8 XII 1947, Władysława G-ego z listopada 1947, Berty G-ej z 2 XII 1947, Zygmunta Chołdyka z Częstochowy z listopada 1947, W. Felisiaka (kierownika szkoły w Częstochowie) z listopada 1947, A. Jani (dawniej robotnika, dziś dyrektora fabryki włókienniczej w Częstochowie) z grudnia 1947; Wspomnienia własne.

Witold Jakóbczyk

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz Glabisz

1893-02-10 - 1981-11-25
działacz sportowy
 

Józef Fiedorowicz

1897-08-25 - 1983-09-15
inżynier
 

Irena Laskowska

1925-03-15 - 2019-12-06
aktorka telewizyjna
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marian Piotr Sokołowski

1894-02-22 - 1939-01-18
botanik
 

Karol Zyndram Maszkowski

1868-05-26 - 1938-03-24
malarz
 

Władysław Strzębalski

1889-05-19 - 1961-10-10
buchalter
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.