INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Barczewski (vel Barszczewski) h. Samson  

 
 
brak danych - 1769
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barczewski (vel Barszczewski) Wojciech († 1769), h. Samson, konfederat barski. Choć regalista (trzymał królewszczyzny Łopatyńce i Korostowce w pow. latyczowskim), podpisał z 300 innymi związek wojskowy Józefa Pułaskiego 4 III 1768 r. jako porucznik chorągwi pancernej starosty rzeczyckiego; pozatem był wówczas miecznikiem dźwinogrodzkim. Odegrał chwilowo rolę znaczną, bo razem z Kajetanem Giżyckim kasztelanicem zakroczymskim kierował obroną Baru w tragicznym czerwcu 1768 r. On to daje »zuchwałą« odpowiedź na wyzwanie Ksaw. Branickiego, on razem z Adamem Mrozowickim odpędza Branickiego od Baru, on zapewne fortyfikuje ów zameczek, który tak nikłym wydał się Wybickiemu, a który jednak nadspodziewanie silny opór dał szturmującym Rosjanom (200 żołn. straty). Niemniej, gdy szańce zdobyto, B. poddał się wraz z synem (figuruje w spisie jeńców jako Barszczewski por. chorągwi wojewody płockiego) i już do szeregów walczących nie wrócił, chociaż wielu »recessantów« barskich i berdyczowskich zgłaszało się do głównej kwatery na Wołoszczyźnie; a ponieważ najbliższy kolega B-go Giżycki przeszedł zaraz na stronę królewską i zachęcał uchodźców do złożenia broni, więc i o B-im rozpuszczono pogłoskę, jakoby służył u Rosjan w randze chorążego. Pogłoski tej znane nam archiwalja rosyjskie nie potwierdzają. Natomiast dał się wybrać posłem na niedoszły sejm we wrześniu 1768. Umarł w 1769. Miał syna Piotra miecznika bracławskiego.

 

Gumplowicz L., Korespondencja Stan. Augusta z Branickim, Kr. 1872; Morawski Szcz., Materjały do Konf. Barskiej, Kr. 1851; Załączniki do relacyj Repnina 1768 r. w mosk. Arch. Spr. Zagr.; oryg. związku wojsk. 4 III 1768 dawniej w posiadaniu J. Brandysa. Rkp. Bibl. Czart. 942.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.