INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Iwański  

 
 
ok. 1720 - 1770-08-29
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Iwański Wojciech h. Jastrzębiec (ok. 1720–1770), konfederat barski. Pochodził z Sieradzkiego. Był synem Piotra, rotmistrza pow. sieradzkiego w r. 1709, stronnika Leszczyńskiego, a później posła do dworu rosyjskiego, oraz Eleonory Olszewskiej, starościanki wieluńskiej. W latach czterdziestych XVIII w. pełnił I. funkcję pierwszego adiutanta u Józefa Potockiego, hetmana wielkiego koronnego. Podejrzany przez szefa o flirt z młodą hetmanową, stracił jego łaski i oddalony został z zajmowanego stanowiska. W r. 1757 otrzymał po ojcu godność stolnika piotrkowskiego. Po wybuchu konfederacji barskiej zaciągnął się w stopniu porucznika do szeregów Ignacego Malczewskiego, u którego następnie został general-adiutantem. Równocześnie pełnił funkcję oboźnego wojsk konfederackich ziemi wschowskiej. Józef Zaremba, wykorzystując doświadczenie wojskowe i zmysł organizacyjny I-ego, mianował go wiosną 1770 r. oboźnym wojsk skonfederowanych województw wielkopolskich. Na tym stanowisku oddał I. znaczne usługi. Zginął w zwycięskiej dla konfederatów bitwie pod Kościanem 29 VIII 1770 r.
 
 
Uruski; – Kitowicz J., Pamiętniki, Lw. 1882 I 214; – Arch. Państw. w P.: Rel. Grodz. pozn. 1769 r. s. 130; B. Kór.: Arch. Zaremby II 167; Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Zawadzki M., Materiały historyczno-genealogiczne, t. II K. 1926 s. 246 (rkp.), Lauda sieradzkie.
 
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.