INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zbigniew Firlej  

 
 
2 poł. XVI w. - 1649
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Firlej Zbigniew († 1649), starosta lubelski, był synem Mikołaja Firleja, wojewody sandomierskiego. Studia odbył w Bolonii w r. 1632. W r. 1636 ustąpił mu ojciec starostwo lubelskie. W następnych latach posłował F. kilkakrotnie jako poseł sejmiku lubelskiego na sejmy, mianowicie w r. 1637 (drugi sejm), w 1638, 1641, 1642 i 1645. W czasie wyprawy piławieckiej przeszedł z oddziałem swoim do wojska Wiśniowieckiego, co wywołało wielkie oburzenie wśród regimentarzy. Zmarł w 1649. F. był żonaty dwukrotnie, mianowicie w r. 1638 pojął siostrę Jeremiego, księżniczkę Annę, z której miał syna Mikołaja, po jej śmierci ożenił się z Katarzyną Opalińską.

 

Niesiecki; Boniecki; Michałowski, Księga pamiętnicza; Rps Czart. 390; Mat. Komisji P. A. U. do badań związków kult. Polski z Zachodem.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.