INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zofia Bożena Stefańska  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stefańska Zofia Bożena (1900–1983), historyk dawnej broni, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Ur. 1 X w Warszawie, była córką Kazimierza Walentego Stefańskiego (zob.) i Zofii Bogumiły z Wojciechowskich. Rodzice byli działaczami Tow. Opieki nad Zabytkami, od lat zaprzyjaźnionymi z Bronisławem Gembarzewskim; zapewne wpłynęło to na zainteresowania i drogę zawodową S-iej.

S. ukończyła w r. 1918 siedmioklasową Szkołę Średnią Julii Jankowskiej-Statkowskiej w Warszawie, a w r. 1920 tamże Wyższe Kursy Pedagogiczne Katolickiego Związku Polek. Dn. 1 IX t.r. została zaangażowana przez Gembarzewskiego do powstającego Muz. Wojska; do czerwca 1921 stanowiła z nim dwuosobowy personel organizowanej placówki. W r. szk. 1921/2 uczyła historii w Gimnazjum Humanistycznym Żeńskim Jankowskiej-Statkowskiej, a w l. 1922–3 pogłębiała wiedzę z zakresu historii i historii sztuki w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Świadectwo dojrzałości (wg Marii Haliny Słoniewskiej) uzyskała dopiero w r. 1924. Pod wpływem Gembarzewskiego zrezygnowała z rozpoczętych wówczas studiów na Uniw. Warsz. i podjęła 1 X t.r. pracę w Muzeum jako urzędnik etatowy. W r. 1925 zdała egzamin urzędniczy przed komisją egzaminacyjną przy MSW. Jako referentka Działu Rękopisów, Rycin i Inwentarzy rozpoczęła pracę od założenia inwentarzy militariów przekazanych z Muz. Narodowego, następnie opracowała kartoteki tematyczne, osób i miejscowości oraz przystąpiła do katalogowania książek biblioteki Muzeum oraz zabytków ikonograficznych. Przygotowała inwentarz poloników rewindykowanych na mocy traktatu ryskiego oraz kopii opisanych swego czasu przez Gembarzewskiego militariów polskich w Petersburgu. W wyniku tych prac ukazał się „Inwentarz Muzeum Wojska. Wiek XVIII i pierwsza połowa w. XIX” (W. 1929). Kolejnym etapem działań S-iej stała się weryfikacja zbiorów Muz. Narodowego w Rapperswilu, którego militaria trafiły do Muz. Wojska, a pozostała część do Biblioteki Narodowej. W l. trzydziestych prowadziła ożywioną działalność wystawienniczą, m.in. zorganizowała wielką wystawę na 100-lecie powstania listopadowego (katalog ukazał się w r. 1931) oraz kolejne wystawy: z okazji 70. rocznicy powstania styczniowego, 250-lecia odsieczy wiedeńskiej, 400-lecia urodzin Stefana Batorego (katalog opublikowano w r. 1933). W r. 1932 ukończyła kurs «w zakresie służby archiwalnej i regestraturalnej», zorganizowany przez Wydz. Archiwów Min. WRiOP. W r. 1933 zorganizowała przeprowadzkę Muzeum z ul. Podwale do nowej siedziby (wspólnej z Muz. Narodowym) przy al. 3 Maja. Należała do współzałożycieli Stow. Przyjaciół Muz. Wojska (grudzień 1933) i została kierownikiem jego sekretariatu. Była pomysłodawcą wydania Słownika bronio-munduroznawczego i w l. 1937–8 podjęła prace organizacyjne w tym zakresie. Dn. 1 XII 1938 awansowała do stopnia podreferendarza.

W związku z narastającym zagrożeniem wojennym przygotowała S. zabezpieczenie ksiąg inwentarzowych, które 1 IX 1939 zostały ukryte w podziemiach kościoła św. Karola Boromeusza przy ul. Chłodnej. Brała udział w obronie cywilnej Warszawy w punkcie żywieniowym dla żołnierzy oraz jako pomoc w szpitalu polowym. Po kapitulacji stolicy, dzięki zabiegom Stanisława Lorentza, udało się z Muz. Wojska uczynić oddział Muz. Narodowego i zatrudnić w nim na etatach Zarządu Miejskiego historyka sztuki Władysława Tomkiewicza, rotmistrza Stanisława Gepnera oraz S-ą. Po aresztowaniu w listopadzie t.r. Gembarzewskiego dokonała S. tajnej inwentaryzacji zagrabionych przez Niemców eksponatów, pochodzących z jego zbiorów (po jego śmierci w r. 1941 zabezpieczyła w postaci mikrofilmów 1346 rysunków i akwarel o polskim umundurowaniu i uzbrojeniu). Na początku r. 1943 została przeniesiona do Biblioteki Muzycznej mieszczącej się w ruinach Teatru Wielkiego. Była zaprzysiężona w AK, w nieznanej komórce organizacyjnej. Po wybuchu powstania warszawskiego 1944 r. usiłowała 2 VIII t.r. przedostać się do gmachu Muzeum, po drodze została ranna i wróciła na ul. Ogrodową, gdzie wówczas mieszkała. Wypędzona 11 VIII, została wywieziona wraz z innymi warszawiankami do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Dn. 6 I 1946 wróciła S. do Warszawy i już 10 I t.r. stawiła się do pracy w Muzeum WP. Mianowana 24 IX kustoszem, zajęła się, po sprowadzeniu ukrytych ksiąg inwentarzowych, odtwarzaniem ubytków oraz identyfikacją zbiorów rewindykowanych z Niemiec. W styczniu 1951 została kierownikiem Działu Pozawystawowego; w jej gestii znalazło się archiwum ikonograficzne, biblioteka, inwentarze oraz magazyn. Od czerwca 1954 była kierownikiem Działu Historycznego. «Zaprowadzenie ewidencji, inwentarzy i opisów naukowych paru tysięcy eksponatów w ciągu kilku lat powojennych jest jej dziełem i zasługą» (Słoniewska); prace te obejmowały również zbiory nowego działu, dotyczącego drugiej wojny światowej. S. przygotowała wystawy okolicznościowe, m.in. 100-lecie Wiosny Ludów (katalog opublikowała wraz z Mieczysławem Chojnackim i Stanisławem Kalabińskim w r. 1948) i 100-lecie powstania styczniowego (1963) oraz ekspozycje stałe: „Dzieje oręża polskiego” od prehistorii do czasów Ks. Warsz. (otwarcie 15 XI 1960), niedługo potem poszerzona o okres od powstania Król. Pol. do r. 1871 (otwarcie 9 V 1961) oraz „Broń i mundury obce”; uzupełniała też eksponaty w salach XVII i XVIII w. Wydała Album zbiorów wieku X–XV (W. 1960). Przygotowała wydanie dzieł Gembarzewskiego o ubiorze, uzbrojeniu i oporządzeniu żołnierza polskiego, które autor zdołał doprowadzić do r. 1831, ukazało się ono w pierwszych czterech tomach pracy „Żołnierz polski. Ubiór, uzbrojenie i oporządzenie od wieku XI do roku 1960” (W. 1960–6). W r. 1962 opracowała scenariusz stałej ekspozycji dla Muz. Grunwaldzkiego i była współautorką przewodnika po niej (Olsztyn 1963). Ogłosiła Katalog zbiorów. Wiek XVIII (W. 1968). Publikowała rozprawy o dawnej broni w kolejnych tomach wydawnictwa „Muzealnictwo Wojskowe” (T. 1: 1959, T. 2: 1964 oraz pośmiertnie w T. 3: 1985, m.in. życiorys Gembarzewskiego). Opracowała obszerny artykuł Bronisław Gembarzewski – muzeolog (30 V 1872 – 11 XII 1941) („Kron. Warszawy” 1981 nr 2). Dla „Słownika polskich towarzystw naukowych” przygotowała artykuł o Stow. Przyjaciół Muzeum Wojska, opublikowany po jej śmierci (W. 1990 II cz. 1). Dn. 31 III 1964 przeszła na emeryturę, ale przez pewien czas pracowała jeszcze w ramach godzin zleconych. W tym czasie doprowadziła do uczczenia pamięci Gembarzewskiego tablicą pamiątkową (odsłoniętą 2 IX 1975), a odziedziczone przez siebie jego zbiory przekazała do Muzeum WP. Ostatnie lata życia spędziła pod opieką siostrzeńca, Michała Gadomskiego. Pozostawiła Wspomnienia z pracy w Muzeum Wojska 1920–1945 (mszp. w Arch. Muz. WP). Zmarła 5 IV 1983 w Warszawie, została pochowana na cmentarzu Powązkowskim (kw. 284 wprost – 1–7). Była odznaczona m.in. Medalem Odzyskanej Niepodległości (1929) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1962).

S. rodziny nie założyła.

Dn. 1 IX 1987 w Muzeum WP została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci S-iej przy wejściu do sali nazwanej jej imieniem, a poświęconej walce z najazdem szwedzkim i odsieczy wiedeńskiej.

 

Czerwiński A., Kustosz Zofia Stefańska 1900–1983, „Życie Warszawy” 1983 nr 82; Godowska K., Pani Zofia, „Nike” R. 7: 1986 nr 11 (fot.); Słoniewska M. H., Zofia Stefańska. Kustosz Muzeum Wojska Polskiego, „Kron. Warszawy” 1982 nr 3–4 s. 47–59, „Muzealnictwo Wojsk.” T. 6: 1995 s. 602–18 (fot.); Wielecki H., Za otwartą i zamkniętą bramą. Muzeum Wojska 1920–1939, tamże T. 6: 1995 s. 24–79; – Nekrologi z r. 1983: „Stolica” nr 24, „Życie Warszawy” nr 82.

 

Marek Getter

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.