INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zygmunt Fredro  

 
 
1 poł. XVII w. - 1663
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Zygmunt († 1663), kasztelan sanocki, był synem Kaspra i Magdaleny z Dunikowskich. W ll. 1639–48 spotykamy go w charakterze poborcy podatkowego i administratora czopowego w województwie ruskim. W r. 1648 został F. obrany sędzią kapturowym, po czym w r. 1652 posłował na sejm. W r. 1655 sejmik naznaczył F-rę, wówczas już kasztelana sanockiego, na dowódcę pospolitego ruszenia ziemi sanockiej. Ponieważ jednak do wyruszenia tego pospolitego ruszenia nie doszło, F. przesłał zaciągnięty na swój koszt oddział 75 żołnierzy do obozu hetmanów. W początkach r. 1656 objął F. ponownie stanowisko dowódcy pospolitego ruszenia ziemi sanockiej. W następnym roku w związku z niebezpieczeństwem ze strony Rakoczego zwołał F. sejmik ziemi sanockiej. Pod koniec wojny szwedzkiej sejmik uchwalił wypłacić F-rze 4500 zł za poniesione przez niego w celu usprawnienia obrony ziemi koszta. Mimo swego stosunkowo wysokiego stanowiska należał F. jednak do niespokojnych duchów tych czasów. Tak więc w r. 1643 brał udział w napadzie na sejmiku na kasztelana sanockiego Boguskiego, później zaś uczestniczył w walkach o władykat ruski w Przemyślu.

 

Niesiecki; Boniecki; Łoziński W., Prawem i lewem; A. G. Z. XX i XXI.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Fryderyk Kazimierz

1650-07-06 - 1698-02-22
książę
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.