Niemy film fabularny z 1927 roku zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową w Warszawie i opublikowany na stronie Ninateka.pl. 

Zew morza to najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. Zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Do ról dzieci został ogłoszony konkurs. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i – jak się okazało – była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych. W filmie udział wzięli oficerowie i szeregowcy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Zdjęcia kręcono na dwóch torpedowcach ORP Kujawiak i ORP Generał Sosnkowski. Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu Lwów, należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie. W filmie wykorzystano również hydroplan LeO H-13 z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Film został zrekonstruowany w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Muzykę do zrekonstruowanego filmu napisał Krzesimir Dębski.

W filmie wystapili m.in.: Oktawian Kaczanowski, Stanisława Słubicka, Maria Malicka, Mariusz Maszyński, Antoni Różański, Józefa Modzelewska, Jerzy Marr, Antoni Bednarczyk, Nora Ney, Stefan Szwarc, Janusz Ziejewski, Aleksander Maniecki, Nina Świerczewska, Stefan Hnydzinski, Michał Halicz, Henryk Rzętkowski, Czesław Danecki, Krystyna Długołęcka, Tadeusz Fijewski. 

Reżyseria Henryk Szaro, scenariusz Stefan Kiedrzyński, muzyka Krzesimir Dębski, zdjęcia Seweryn Steinwurzel, dokoracja Józef Galewski.