INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} BIAŁO-CZERWONY MARSZ STULECIA

BIAŁO-CZERWONY MARSZ STULECIA

 
Ćwierć miliona osób przeszło przez centrum Warszawy w marszu z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę, który odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Rozpoczynając Biało-Czerwony Marsz, prezydent podkreślił: „Pod biało-czerwonymi barwami jest miejsce dla każdego. To nasza flaga, nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona”. Prezydent dziękował uczestnikom, którzy przybyli ze wszystkich stron Polski, za to że stoją pod barwami, za „które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie”. Wcześniej w wystąpieniu w 100-lecie odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda powiedział: „Pan Bóg miał nas w swojej opiece i mieliśmy też wielkie szczęście, że trafiliśmy wtedy na czas, w którym mieliśmy takich żołnierzy, takie społeczeństwo i takich przywódców. Ludzi, którzy byli nie tylko niezwykle odważni i inteligentni, zdolni – jak Ojcowie Niepodległości: Marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos i inni – ale że umieli być razem, umieli stanąć razem w tym najważniejszym celu: żeby odzyskać Polskę, po prostu żeby była. Choć mieli przecież różne poglądy, służyli różnym ideom, to jedna była absolutnie wspólna: wolna, niepodległa, suwerenna Polska. I uzyskali ją, prowadząc działania dyplomatyczne i polityczne. I jak Ignacy Daszyński umieli też czasem schować własne ambicje dla dobra Polski – gdy złożył swój urząd premiera rządu lubelskiego w ręce marszałka Józefa Piłsudskiego. O, jakże to były ważne momenty! O, jak wielką mądrość i miłość ojczyzny pokazali! Niechże – obok żołnierzy polskiej wolności – także oni będą dla nas wzorem do naśladowania, jak budować wolną ojczyznę i silne państwo.” Prezydent apelował, abyśmy byli razem i wspólnie budowali naszą ojczyzną. „Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów! Bo w każdym – wierzę w to głęboko – jest miłość do ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski.”
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Na zdjęciu marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie 11 listopada 2018 r. Fotografia wykonana przez Tadeusza Święchowicza.

Aktualności

 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.