INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*}  GENIUSZE POLSKOŚCI

GENIUSZE POLSKOŚCI

 
„To wystawa o polskości, opowiedzianej dwoma różnymi językami - językiem malarstwa i poezji - przez dwóch genialnych twórców, żyjących w różnych czasach, ale równie gorąco kochających Polskę, której nie było wówczas na mapach – powiedział portalowi Biogramy.pl dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Jerzy Miziołek - To także opowieść o cudzie odzyskania niepodległości, czego personalizacją był Józef Piłsudski, którego portret autorstwa Malczewskiego zajmuje poczesne miejsce na tej wystawie”. Dyrektor podkreśla, że nikt nie umiał tak cudownie grać na strunie polskości, jak ci dwa geniusze: jeden piórem, a drugi pędzlem. Kurator pokazu dr Piotr Kopszak zwraca uwagę, że wystawa pozwala spojrzeć na twórczość Jacka Malczewskiego przez pryzmat dzieł Juliusza Słowackiego i zobaczyć pokrewieństwo dusz obu twórców, którzy nie zawsze byli doceniani. „W połowie ubiegłego wieku w okresie dominacji socrealizmu w polskiej sztuce twórczość Malczewskiego była skazana na zapomnienie - powiedział portalowi Biogramy.pl Piotr Kopszak - potem jednak stopniowo malarz odzyskał należne mu miejsce w naszym narodowym Panteonie. Celem tego pokazu jest wyeksponowanie wątków i inspiracji, jakie czerpał z twórczości bliskiego mu duchowo romantycznego wieszcza”. Malarz poznał i pokochał utwory Słowackiego w domu rodzinnym, dzięki swojemu ojcu, Julianowi, który był wielbicielem twórczości poety. Już w młodości artysta tworzył cykle ilustracji do „Balladyny”, „Lilli Wenedy” i „Anhellego”, a jego podziw dla Słowackiego został jeszcze wzmocniony potem w Krakowie, w kręgu miłośników Słowackiego, do których należeli m.in. poeta Adam Asnyk i krytyk Konstanty Górski. Malczewskiego i Słowackiego łączy wiele: podobny sposób odczuwania zniewolenia Polski, skłonność do mistycyzmu i głęboka religijność, romantyczny stosunek do życia i miłości oraz pokrewna wizja historiozoficzna z wiarą w ostateczny sens dziejów. Ilustracją tego „pokrewieństwa dusz” są obrazy o tematyce syberyjskiej inspirowane poematem „Anhelli”, takie jak „Śmierć Ellenai”, który rozpoczął wielką karierę artystyczną Malczewskiego. Chociaż wielu twórców pozostawało pod wpływem Słowackiego, to jednak organizatorzy wystawy podkreślają, że to właśnie Malczewskiemu udało się nadać bohaterom poezji wieszcza taką postać, która stała się elementem masowej świadomości. Obok prac Malczewskiego na ekspozycji zobaczyć można też rzadko pokazywane młodzieńcze rysunki poety. Wystawa odbywa się w roku 210. rocznicy urodzin Słowackiego i w 90 lat po śmierci Malczewskiego, ale wpisuje się też wyraziście w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, bo nie sposób sobie wyobrazić „cudu niepodległości” bez twórczości obu tych geniuszy.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Afisz wystawy przed gmachem Muzem Narodowego w Warszawie. Fot. Tadeusz Święchowicz, 17.07.2019 r.

Aktualności

 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.