INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} KOLEJNE ODZYSKANE ARCYDZIEŁO

KOLEJNE ODZYSKANE ARCYDZIEŁO

 
Polska odzyskała obraz Marcina Zaleskiego „Wnętrze katedry w Mediolanie”, który zaginął w czasie II wojny światowej. Dzięki staraniom podjętym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”, dzieło powróciło do Muzeum Narodowego w Warszawie i każdy może je teraz podziwiać w Galerii Sztuki XIX Wieku w Sali Klasycyzmu i Romantyzmu. Odzyskany obraz jest dziełem najwybitniejszego w XIX wieku polskiego weducisty (czyli malarza miejskich widoków) Marcina Zaleskiego. Ponad pół wieku swego życia spędził on w Warszawie, malując jego ulice i zabytki. Ale uwieczniał też inne miasta, wnętrza rezydencji i kościołów. Jego obrazy cechuje kunszt rysunku, finezja koloru i światłocienia oraz precyzja perspektywy i detali architektonicznych. Autor pierwszy raz pokazał „Wnętrze katedry w Mediolanie” publiczności na wystawie zorganizowanej w 1838 r. w warszawskim ratuszu. W 1867 r. obraz został zakupiony do zbiorów warszawskiego Muzeum Sztuk Pięknych i był eksponowany w nim aż do 1936 r., kiedy to płótno Zaleskiego przeniesiono do obecnej siedziby Muzeum Narodowego. Najprawdopodobniej obraz znajdował się tutaj aż do 1944 r. Co działo się potem z dziełem Zaleskiego nie wiemy. Po upadku powstania warszawskiego wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie stolicy zbiorów padło ofiarą grabieży lub uległo zniszczeniu, inne zostały wywiezione m.in. do Austrii i Niemiec. Na początku 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało informacje, że obraz trafił do domu aukcyjnego Dorotheum w Wiedniu i dzięki podjętym działaniom udało się go odzyskać. Resort kultury nadal poszukuje ponad 100 dzieł Marcina Zaleskiego, zaliczanych do polskich strat wojennych. Najbardziej znane z nich to: „Zaćmienie słońca w roku 1851”, „Zamek Królewski w Warszawie”, „Kościół X.X. Pijarów w Warszawie” czy „Wprowadzenie do Zamku Królewskiego w Warszawie jeńców i chorągwi zdobytych w bitwach pod Wawrem i Dębem Wielkim”.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.