INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} ŚWIAT POLSKICH WAZÓW

ŚWIAT POLSKICH WAZÓW

 
Po raz pierwszy dynastia Wazów stała się głównym bohaterem tak wielkiej wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to wspaniały artystyczny finał Roku Wazowskiego, związanego z obchodzoną właśnie rocznicą czterechsetlecia ukończenia rozbudowy królewskiej rezydencji. W wyniku zainicjowanych przez Zygmunta III prac zamek stał się centralnym punktem życia politycznego, kulturalnego i dworskiego Rzeczypospolitej. Ekspozycja prezentowana w 12 salach obejmuje blisko 300 obiektów wypożyczonych z 77 instytucji. Zobaczyć tu można wspaniałe dzieła sztuki, cenne dokumenty, rzadkie druki, ale także film z rekonstrukcją cyfrową wazowskiego Zamku. Wystawę przygotowano dzięki współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz wieloma innymi muzeami, m.in. ze Sztokholmu, Wiednia, Monachium, Rzymu, Paryża. Z londyńskiej National Gallery przyjechało „Porwanie Europy” Guido Reniego, płótno namalowane na zamówienie Władysława IV, z Drezna „Portret starca” z kolekcji Jana II Kazimierza, a z Florencji – konterfekt Władysława Zygmunta jako cara moskiewskiego. Pierwszy raz w Polsce pokazywane są na wystawie sprowadzone z Berlina miniatury portretowe w wosku. Z Drezna przybył wybity w Gdańsku unikatowy medal Władysława IV, a z Francji obraz Pietera Snayersa „Bitwa pod Kircholmem”, zamówiony przez Zygmunta III. Po raz pierwszy w Polsce prezentowany jest portret tegoż władcy pędzla samego Rubensa pochodzący z prywatnej kolekcji. Wystawa pokazuje życie i obyczaje Wazów, ale i wielkość Rzeczypospolitej. Na wystawie zobaczyć można galerię portretową trzech pokoleń Wazów, ich dwór, stosunki w państwie, prowadzone wojny, problemy wyznaniowe, powiązania z innymi dynastiami Europy. Wystawa „Świat polskich Wazów” pozwala zobaczyć w nowym świetle władców tej niezwykłej epoki w naszej historii, którą nazywamy „srebrnym wiekiem”, kiedy Rzeczpospolita była mocarstwem europejskim, ale już zaczynały gromadzić się nad nią pierwsze czarne chmury, zwiastujące przyszły upadek. (TS).
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Afisz wystawy "Świat polskich Wazów" na frontonie Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. T. Święchowicz.

Aktualności

 
 
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.