INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Abazyn  

 
 
XVII w. - 1702
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Abazyn (zm. 1702), pułkownik kozacki służył formalnie za Sobieskiego Rzplitej Polskiej, kiedy to przetrzepał Tatarów pod Sawraniem (ok. 1 V 1693), a połączywszy się z Semenem Palejem, pobił ich dwukrotnie: pod Śmiłą 7 VII i nad rzeczką Kodymą 6 XI 1693. Właściwie walki te oznaczały dywersję dla Moskwy, do której A. czuł większy pociąg niż do Polski. Zaprzyjaźnieni pułkownicy zagospodarowali się: A. w Bracławiu, Palej w Fastowie, Iskra w Korsuniu, Samuś w Bohusławiu, starając się ściągać kolonistów z Ukrainy lewobrzeżnej i Wołoszczyzny; kraj urządzali po kozacku, legitymując się listami przypowiedniemi hetmana. Po pokoju karłowickim, kiedy Rzplita skasowała kozaczyznę jako niepotrzebną (1699), hetman Jabłonowski kazał tym pułkownikom rozpuścić zaciągi, a szlachta i kler katolicki poczęli wracać do swych dawno opuszczonych dóbr. Wówczas A. wziął duży udział w buncie Paleja i Samusia. Jako zaklęty wróg Polski, dręczył ziemian, wycinał żydów, zwoływał nad Dniestr tłumy pospólstwa, ogłaszając Bracławszczyznę za kraj kozacki; pomagał mu w tem Simaszko, pasierb Paleja. W r. 1702 Potoccy, Wiśniowieccy i Lubomirscy stłumili tę ruchawkę z wielką srogością. A., wzięty w Niemirowie z 2000 Kozaków, poniósł śmierć na palu.

 

Kostomarow, Istor. Monografii, Petersburg 1905, XVIII, 450, 494–7, 502, 510, 514; Anonim – »Otwinowski«, Dzieje Polski za Augusta II, Kr. 1849. Arch. Głów. Warsz. Compendium arch. secretioris.

Władysław Konopczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Krzysztof Antoni Szembek

1667-03-25 - 1748-07-06
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Fabrycy Banfi

1579 - 1658-12-28
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.