INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Bochenek  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bochenek Adam (1875–1913), profesor nadzw. anatomji opisowej ludzkiej w Uniw. Jagiell. Ur. w Krakowie, syn Mieczysława prof. U. J., wykształcenie średnie otrzymał w Krakowie, a w Uniwersytecie Jagiell. uzyskał w r. 1898 stopień doktora medycyny. Jeszcze jako asystent Uniw. Jagiell. przy katedrze anatomji, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Kostaneckiego, udał się na dalsze studja do Strassburga i, pragnąc się zająć bliżej antropologją, rozpoczął pracę w instytucie prof. Schwalbego, gdzie opanował metodę antropometrycznych pomiarów. Nie znalazł jednak B. zadowolenia w tym kierunku badań, i powrócił do prac anatomiczno-histologicznych w dziedzinie systemu nerwowego. Pracował przez rok pod kierunkiem prof. van Gechuchtena w Belgji na Uniwersytecie w Louvain, gdzie się zapoznał z metodami badań eksperymentalnych nad przebiegiem dróg nerwowych, przez wywoływanie zwyrodnienia w nerwach obwodowych. W r. 1901 habilitował się na docenta anatomji opisowej ludzkiej i jako docent, potem od r. 1906 jako nadzwyczajny profesor tegoż przedmiotu, wykładał anatomję topograficzną i rozdziały wybrane z anatomji opisowej ludzkiej, nadto brał udział czynny przez szereg lat w pracach prosektoryjnych dla wydziału lekarskiego. W instytucie anatomicznym Uniw. Jagiell. zorganizował B. oddział laboratoryjny do badań nad budową i przebiegiem włókien systemu nerwowego. W tej pracowni wyszło kilka prac z działu anatomji neurologicznej. Naukowe prace B-a prócz paru prób z działu antropologji odnoszą się do histologji systemu zwierząt bezkręgowych (do czego materjały zebrał autor w r. 1903 w zoologicznej stacji w Neapolu) i ssaków. B. pozostawił po sobie 27 prac w wyżej wymienionym zakresie. Niezapomnianą zasługą B-a jest praca nad podręcznikiem: Anatomia człowieka. Już nie z katedry i nie w sali prosektoryjnej; ale przez wysoce wartościowy podręcznik dzielił się tu z uczniami studjującymi medycynę w całej Polsce, swą wiedzą z wykorzystaniem własnego doświadczenia pedagogicznego. Z podręcznika anatomji człowieka, napisanej przez B-a, wyszedł za jego życia tylko pierwszy tom, obejmujący osteologję i myologję. Część dalszą manuskryptu opracował i uzupełnił po jego śmierci prof. Ciechanowski (II i III tom anatomji: przewód pokarmowy, oddechowy, moczopłciowy i system krążenia). Prof. Loth opracował już samodzielnie następny tom podręcznika, obejmujący przebieg nerwów obwodowych. Jest to istotnie pierwszej wartości książka, umożliwiająca studentom dokładne zapoznanie się z anatomją. Podręcznik ten pięknie wydany przez Pol. Akademję Umiejętności jest prawdziwą zasługą B-a. Niestety słaby jego system nerwowy nie wytrzymał trudów życia. Tragiczna jego śmierć samobójcza nastąpiła bardzo niedługo przed utworzeniem trzech nowych uniwersytetów polskich, gdzie niewątpliwie byłby uzyskał katedrę zwyczajną z zupełnie niezależnym zakładem badawczym.

 

Prace Bochenka specjalne ukazały się w publikacjach P. A. U. w Rozprawach i w »Bulletin« w latach 1899, 1900, 1902, 1905, 1908; w publikacjach komisji antropolog. P. A. U. w latach 1903, 1904; w pismach zagranicznych, »Le Névraxe« 1901; »Mittheil. der naturhist. Gesell.« Colmar 1901 i 1902; »Compt. rend. d’assoc. des anatomistes« Lyon 1901.

Emil Godlewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jerzy Zdziechowski

1880-08-27 - 1975-04-25
minister skarbu
 

Kazimierz Nowak

1897-01-11 - 1937-10-13
dziennikarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Alchimowicz

1840-12-20 - 1916-12-31
malarz
 

Romuald Chojnacki

1818 - 1885-03-19
malarz
 

Jakub Plezia

1885-07-09 - 1941-09-30
filolog klasyczny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.