INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adam Ferdynand Adamowicz      Adam Ferdynand Adamowicz, wizerunek na podstawie fotografii z XIX w.

Adam Ferdynand Adamowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Adamowicz Adam Ferdynand (1802–1881), ur. w r. 1802 w Wilnie. Syn wileńskiej żydowskiej rodziny kupieckiej, Izaaka Langfura i Sary z Adamowiczów, po skończeniu gimnazjum w Wilnie przeszedł 30 V 1818 na wyzn. ewang.-augsburskie i otrzymał na chrzcie imiona Adama Ferdynanda. Po zdaniu egzaminu na oddziale fizycznym Uniw. Wil. został 29 VI 1819 uznany za aktualnego studenta filozofji, po czym rozpoczął studia lekarskie z zamiarem poświęcenia się służbie rządowej. W 1818 zapisał się na Uniwersytet, doktorat medycyny uzyskał w r. 1824. Poza filozofją i medycyną studjował weterynarię pod kierunkiem Bojanusa. Odbywszy jako adjunkt podróże naukowe, powrócił do Wilna i został w r. 1834 nadzw., a w 1835 zwycz. profesorem Akademji Medyko-Chirurgicznej, wykładając epizoocjologję i anatomję porównawczą. W półr. zimowem 1837–38 kierował kliniką terapeutyczną w zastępstwie chorego Śniadeckiego. W roku następnym powierzono mu wykłady historji medycyny i literatury medycznej, niezależnie od nauk weterynaryjnych. Na tem stanowisku pozostał aż do zamknięcia Akademji. Od 1841 był prezesem Towarzystwa Lekarskiego. W r. 1842 został starszym lekarzem szpitala żydowskiego, sam jednak był religji ewangelickiej. Ogłosił bardzo dużo prac w językach polskim, łacińskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim, między innemi Diss. inaug. … morborum inter animalia domestica observatorum indicem… signa exhibens, adnexa synonyma germanica, gallica etc. (1824), wyd. następnie z uzupełnieniami w »Magazin f. d. ges. Thierheilkunde« (1836), rozprawę pt. Synopsis nosologiae veterinariae comparata, dalej opisał Museum anatomicum Vilnense (1841) itd. Prace jego dotyczą weterynarji, historji anatomii, medycyny sądowej, balneologji, epidemjologji, medycyny praktycznej, patologji ogólnej i terapji, paleontologji itd. Uchodzi za twórcę polskiej anatomji porównawczej. Był umysłem krytycznym i pracownikiem bardzo ścisłym. Bieliński wyrzuca mu serwilizm względem osławionego Pelikana.

 

Szeliga (pseud. Bielińskiego), »Ateneum« 1885, II, 116 nn.; Bieliński, Stan nauk. lek. 1888, 537 nn.; Tenże, Hist. Uniw. Wil., Kr. 1885, III, 111 nn.; Portret w Alb. Nowin Lekarskich, ser. II, tabl. VI; B. Uniw. Wil.: Dział rkp. Teka Michała Pełki-Polińskiego (Akta chrztu A-a.).

Tadeusz Bilikiewicz

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.
 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.