INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Jan Radzimiński h. Lubicz  

 
 
1765 - 1820
 
Biogram został opublikowany w 1987 r. w XXX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radzimiński Adam Jan h. Lubicz (1765 – po 1820), szambelan, historyk-amator. Ur. w majątku rodzinnym Brzezice w woj. lubelskim, był synem Franciszka Ksawerego, cześnika, a następnie podczaszego lubelskiego, i Brygidy z Ciesielskich, bratem generała Antoniego (zob.).

R. uczył się w Szkole Rycerskiej, wg Kamilli Mrozowskiej w l. 1771–81, lecz jeszcze w r. 1783 jako uczeń brał udział w zbiorowym przekładzie, a potem wydaniu dzieła P. Corneliusa Neposa „Życia wybornych hetmanów” pod kierunkiem prof. Jana Wulfersa. Prawdopodobnie w r. 1789 został szambelanem królewskim. Na sejmiku lubelskim w lutym 1792 wraz z bratem Antonim bronił Konstytucji 3 maja i opowiadał się za wyrażeniem przez szlachtę wdzięczności królowi za Ustawę. W czasie powstania kościuszkowskiego powołany został 3 VI 1794 do Komisji Porządkowej woj. lubelskiego. Nie wiadomo, kiedy przeniósł się na Wołyń. Miał zostać podkomorzym krzemienieckim. Zamieszkał z rodziną w Domanince pod Krzemieńcem i zatrudnił jako nauczyciela dla swoich dzieci ks. Alojzego Osińskiego. Osiński w r. 1805 wezwany został przez Tadeusza Czackiego na nauczyciela do gimnazjum wołyńskiego i w r. 1806 opuścił dom R-ego, przenosząc się do Krzemieńca z najstarszym ze swych wychowanków, Józefem.

R. w opinii Osińskiego rozumny i uczony, poza sprawami domowymi zajmował się twórczością pamiętnikarską i historyczną. W r. 1813 wygłosił na pogrzebie, a następnie opublikował Mowę… na uczczenie pamięci Tadeusza Czackiego (w Krzemieńcu). Napisał Pamiętnik panowania Stanisława Augusta IV króla polskiego (który pozostał w rękopisie i spłonął w Warszawie w czasie drugiej wojny światowej). Zajmował się historią Krzemieńca i na zebraniu u Alojzego Felińskiego w r. 1818 lub 1819 odczytywał wstęp do historii miasta. Notatki i wypisy do dziejów Krzemieńca, przechowane w archiwum Radzimińskich w Mukosiejowym Berehu, znajdują się prawdopodobnie we Lwowie. Po r. 1820 R. napisał trzytomową (ponad 300 s.) Historię Kozaków (B. PAN w Kr.: rkp. 1400), sięgając od starożytnej Scytii i Herodota do XVIII w. Przy pisaniu tej pracy korzystał z biblioteki Czackich w Porycku.

Z małżeństwa z Marianną Polanowską, starościanką dąbrowicką (zm. 1808), miał R. trzech synów: Józefa, majora wojsk polskich, Feliksa, porucznika konnych strzelców, Jana Seweryna, uczestnika powstania 1831 r., zesłanego na Kaukaz, gdzie zmarł w Kizlarze w r. 1834.

 

Estreicher w. XIX; Nowy Korbut, VI; Maliszewski, Bibliogr. pamiętników; PSB (Osiński Alojzy); Uruski; Żychliński, XVI; – Mrozowska, Szkoła Rycerska; Radzimiński Z. L., O rodzie i życiu generała Antoniego Radzimińskiego, „Kwart. Hist.” T. 32: 1918; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; – Akty powstania Kościuszki; Andrzejowski A., Ramoty starego Detiuka o Wołyniu, Wil. 1861 I 146, IV 219; Dąbkowski P., Archiwum bereskie Luba-Radzimińskich, Lw. 1919; Kołłątaj H., Listy w przedmiotach naukowych, Kr. 1844 I 261–2, III 104–13, 165–70, 199, IV 119; Lipski J., Archiwum Kuratorii wileńskiej X. A. Czartoryskiego, Kr. 1926; Magier, Estetyka Warszawy; – B. PAN w Kr.: rkp. 7457.

Maria Czeppe

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Chrzciciel Lampi (starszy)

1751-12-31 - 1830-02-16
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.