INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adam Kosiński h. Rawicz      Adam Kosiński na karcie 36v rękopisu Biblioteki Ordynacji Zamojskiej 1131 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Adam Kosiński h. Rawicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kosiński Adam h. Rawicz (zm. ok. 1574), kasztelan podlaski. Pochodził z mazowiecko-podlaskiej rodziny piszącej się od początków XVI w. z Lisowa. Dzięki swej zapobiegliwości rodzina ta wydźwignęła się z szeregów ubogiej szlachty i doszła do znacznej zamożności. Ojciec K-ego Lenart, wstąpiwszy w służbę królowej Bony najpierw jako podstarości brański, a później «sprawca» komory celnej w Tykocinie, dorobił się sporego majątku. K. starał się również o podniesienie splendoru rodziny. W r. 1555 był pisarzem ziemskim drohickim, zaś w l. 1555–7 grodzkim mielnickim. W r. 1550 otrzymał patent na marszałkostwo podlaskie, godność tę sprawował jednak chyba dopiero od r. 1567. Król nadał mu zapewne również starostwo drohickie. K. odegrał znaczną rolę na sejmie lubelskim 1569 r.: obdarzony mandatem szlachty podlaskiej reprezentował tę jej część, która opowiadała się za unią polsko-litewską. Razem ze swym współkolegą Mikołajem Bujno, w przeciwieństwie do pozostałych posłów podlaskich, od razu wyraził zgodę na przyłączenie Podlasia do Korony. Obaj posłowie domagali się tylko zagwarantowania Podlasianom bezpieczeństwa, które ewentualnie mogło być zagrożone ze strony niechętnych unii panów litewskich. Stanowisko K-ego zostało przez Zygmunta Augusta wynagrodzone. W maju 1569 r. otrzymał K. kasztelanię podlaską, odebraną Grzegorzowi Tryźnie za opór przeciw unii. Równocześnie urząd pisarza drohickiego przeznaczono dla jego syna Jana, a nadto otrzymał K. w depozyt przywilej inkorporacyjny wydany dla Podlasia z warunkiem udostępniania go w razie potrzeby współobywatelom. Już w Lublinie zasiadł K. w senacie i wziął udział w pracach sejmu. W późniejszym czasie niczym się specjalnym nie odznaczył, zajęty zapewne własnym urzędem i majątkiem, był wszakże na sejmie elekcyjnym, bo podpisał akt wyboru Henryka Walezego. Zmarł w końcu r. 1573 lub w początku 1574.

K. zgromadził znaczny majątek drogą kupna i zamian, jak również dorabiał się na handlu zbożem, spławiając je do Gdańska. Dobra jego syna, tzw. włość Lisowska, w parę lat po śmierci K-a obejmowały 15 wsi. K. poślubił Annę Irzykowiczównę h. Leliwa pochodzącą ze starego rodu kniaziów litewskich. Dziećmi K-ego z tego małżeństwa byli: Jan, pisarz ziemski drohicki, Katarzyna, l. v. za Janem Wodyńskim, podczaszym drohickim, 2 v. za Stanisławem z Drobnina Kryskim, wojewodą mazowieckim, zaś po raz trzeci wyszła za mąż w r. 1601 za Zbigniewa Ossolińskiego. Zmarła w r. 1607.

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia, tabl. 144; Kosiński A. A., Przewodnik heraldyczny, Kr.–W. 1877–85 s. 48; Niesiecki; Paprocki; Uruski; Żychliński; Wolf, Senatorowie W. Ks. Lit., s. 115, 145, 147; – Halecki O., Przyłączenie Podlasia, Wołynia i Kijowszczyzny w 1569 r., Kr. 1915 s. 32, 37–8, 41, 47–9, 72, 73, 83, 115, 145–7; Jabłonowski A., Podlasie w przededniu unii lubelskiej, „Przegl. Hist.” R. 7: 1908 s. 57, 62; Pociecha W., Królowa Bona, P. 1958 III 195; – Akta podkancl. Krasińskiego, cz. III s. 444; Akty Juž. i Zap. Ross., IV nr 1142; Matricularum summ., V 10080, 10646; Orzelski, Bezkrólewia ksiąg ośmioro, I 175; Ossoliński Z., Pamiętnik, Lw. 1879 s. 20, 27; Regestra thelonei aquatici Vladislaviensis seaculi XVI, Wyd. S. Kutrzeba, F. Duda, Kr. 1915; Vol. leg., II 80, 88; Źródła Dziej., XVII, Podlasie cz. II s. 109, 155, 201, 252, cz. III s. 49; Źrzódłopisma do dziej. unii, cz. III s. 77–85.

Irena Kaniewska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wit Stosz (Stoss, Stwosz)

około 1438 - 1533-09-22
rzeźbiarz
 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.