INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Adam Pakulski     

Adam Pakulski  

 
 
1884-12-19 - 1942
 
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pakulski Adam, pseud. Kupiec (1884–1942), kupiec warszawski. Ur. 19 XII we wsi Ruchan w pow. węgrowskim w rodzinie chłopskiej, był synem Wincentego i Michaliny z Polkowskich. Przed pierwszą wojną światową, z braćmi Janem i Wacławem, rozpoczął pracę w firmie handlowej Feliksa Pawłowskiego w Warszawie. Jednocześnie uczył się zawodu kupieckiego w szkole wieczorowej. Od r. 1909 był współwłaścicielem Składu Win i Towarów Kolonialnych «Bracia Pakulscy». W okresie międzywojennym firma rozwinęła się do 5 sklepów spożywczych (w tym 2 sklepy przy ul. Marszałkowskiej, 1 przy ul. Brackiej) i 2 zakładów produkcyjnych, zajmując czołową pozycję w handlu artykułami kolonialnymi na terenie Warszawy. P. był członkiem Tymczasowej Rady Miejskiej m. st. Warszawy (od r. 1934), członkiem Rady i Zarządu Stowarzyszenia Kupców Polskich, przewodniczącym Koła Kupców Winno-Kolonialnych przy Stowarzyszeniu Kupców Polskich, sędzią handlowym oraz radcą Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. Podczas okupacji niemieckiej wspomagał finansowo organizacje konspiracyjne, w tym także lewicowe, występując pod pseud. Kupiec. Zginął w wypadku samochodowym w r. 1942 w Warszawie, pochowany został na cmentarzu Powązkowskim.

P. ożeniony był z Marią Bujalską (1888–1973), współwłaścicielką firmy «Bracia Pakulscy». Miał 3 dzieci: Danutę Pakulską-Sadowską, Wandę Pakulską-Małową i syna Jerzego.

 

Księga adresowa Polski (wraz z W. M. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa, W. 1926/7, 1928, 1929, 1930; Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie. Skład osobowy w Okresie II 1935–1939, W. 1936; Klimek K., Powązki, W. 1948; – Rocznik Pol. Przem. i Handlu, W. 1932, 1934, 1936, 1938; Rocznik Polityczny i Gospodarczy, W. 1935, 1936, 1937, (składy Tymczasowej Rady Miejskiej m. st. Warszawy); – „Gaz. Warsz. Poranna” 1927 nr 253 s. 6; „Życie Warsz.” 1973 nr 205 (nekrolog żony); – Arch. Państw. w W.: Zbiór Korotyńskich; Odpis świadectwa chrztu i urodzenia P-ego otrzymany z kościoła parafialnego w Węgrowie w Materiałach Red. PSB; – Informacje Jerzego Pakulskiego z marca 1978.

Janusz Kaliński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.