INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adrian Bielatowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielatowski Adrjan (1700–1770), nauczyciel i panegirysta pijarski. Urodził się w woj. krakowskiem w miejscowości bliżej nie znanej. Po wstąpieniu do zakonu pijarskiego przez sześć lat uczył filozofji scholastycznej, a przez następnych sześć zasad teologji. Prócz tego zajmował się medycyną i matematyką, w szczególności gnomoniką, i po różnych domach pijarskich sporządził dużo zegarów słonecznych, które jeszcze na początku XIX w. utrzymywały pamięć o ich twórcy. W r. 1755 był profesorem matematyki w Szczuczynie; już wówczas miał gotowy rękopis obszernej Gnomoniki w języku łacińskim, która jednak nie wyszła drukiem. Należał do lepszych kaznodziejów zakonnych. Przez sześć lat doskonale wywiązywał się z obowiązków magistra nowicjuszy, wkońcu zaś został prorektorem domu pijarskiego w Podolińcu na Spiszu, gdzie zmarł 10 III 1770. Dbając o potrzeby zakonu, pisał B. i ogłaszał drukiem liczne panegiryki okolicznościowe, w których sławił pochodzenie i zasługi osób, wspierających pijarów.

 

Janocki J. D., Lexikon d. itzlebenden Gelehrten in Polen, Breslau 1755, II 150; Bielski Sz., Vita et scripta quorundam… Scholarum Piarum… professorum, W. 1812, 75–76; Estr.

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Teodor Billewicz

poł. XVII w. - 1 poł. XVIII w.
pamiętnikarz
 

Onufry Kajetan Szembek

1743-05-15 - 1808-12-31
biskup płocki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.