INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Engelke  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Engelke Aleksander (1778–1839), profesor prawa kryminalnego i cywilnego w Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Ur. się w Prusiech Zachodnich (regencja kwidzyńska) jako syn Ernesta i Albertyny z Mädingów. Pochodził z rodziny niemieckiej, wyznania ewangelicko-augsburskiego. Był wychowańcem szkół niemieckich, doktorem obojga praw. Do służby publicznej wstąpił w 1796 r. w Poznaniu. Od 1804 r. pracował jako komisarz sądowy w regencji departamentowej poznańskiej. Po utworzeniu Ks. Warszawskiego wezwany został w 1810 r. na zastępcę profesora prawa kryminalnego i prawa natury do Szkoły Prawa w Warszawie. Z chwilą utworzenia Uniwersytetu Warszawskiego mianowany był profesorem zwyczajnym na katedrze prawa kryminalnego na Wydziale Prawa i Administracji. W 1830 r. po śmierci ks. Szaniawskiego objął katedrę prawa cywilnego, którą zajmował do chwili zamknięcia uniwersytetu. Za czasów powstania z powodu lojalnego stanowiska w stosunku do władz rosyjskich postawiony był przed sądem nadzwyczajnym wojennym. Niezależnie od katedry uniwersyteckiej E. pełnił obowiązki w Rządowej Komisji Sprawiedliwości i był regentem kancelarii ziemiańskiej województwa mazowieckiego. Od 1812 r. był radcą konsystorza ewangelicko-augsb. przez lat szesnaście. W 1828 r., gdy ustanowiony został generalny konsystorz wyznań ewangelickich, zasiadał w nim w dalszym ciągu w charakterze radcy, a następnie prezesa. Z racji tego ostatniego stanowiska wchodził jako wirylista do Rady Wychowania Publicznego w latach 1837–39. Do wolnomularstwa polskiego należał w ostatnich latach jego istnienia. W 1819 r. był mówcą Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego, a w 1821 r. członkiem honorowym loży Świątynia Minerwy. W styczniu 1828 r. powołany został na członka przybranego Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk. Zwolennik i znawca filozofii Kanta i Fichtego, odznaczał się umysłem jasnym i logicznym.

 

Enc. Org.; W. Enc. Il.; Bieliński, Uniw. Warsz. I–III; Kraushar, Towarzystwo Przyjaciół Nauk.; Manteuffel T., Centralne władze oświatowe, W. 1929, 59; Małachowski-Łempicki St., Wykaz polskich lóż wolnomularskich, Kr. 1930.

Maria Manteufflowa

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Moniuszko h. Krzywda

1819-05-05 - 1872-06-04
muzyk
 

Józef Kenig (Koenig, König)

1821-02-16 - 1900-03-13
publicysta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kornel Krzeczunowicz

1815-02-02 - 1881-01-21
polityk galicyjski
 

Jan Pankiewicz

1816-12-22 - 1899-04-28
nauczyciel
 

Andrzej Jerzy Mniszech

1823-11-21 - 1905-05-11
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.