INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alfons Bolesław Borkiewicz      Komitet obchodu 25-lecia walki o szkołę polską. Sprawozdanie - Warszawa 1934 - s. 27 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: 536.962 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - wytłuszczenie: iPSB.

Alfons Bolesław Borkiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borkiewicz Alfons Bolesław (1893–1916), ur. 9 VIII w Bąkowej Górze pod Radomskiem ówcz. gub. piotrkowskiej, syn Franciszka i Marji z Susickich rolników. Pochodził ze szlachty h. Borkiewicz. Ukończył gimn. Chrzanowskiego w Warszawie w r. 1912. Jako uczeń VII kl. przyjęty do tajnej Organizacji Młodzieży Narodowej (O. M. N.), odrazu wyróżnił się postawą ideową i w r. 1911 został z ramienia O. M. N. przewodniczącym oddziału Ligi Walki o Szkołę Polską, prowadzącej akcję bojkotu szkolnictwa ros., a w roku 1912 członkiem naczelnej władzy szkolnej O. M. N. w b. Królestwie, tzw. »Sekcji Koronnej«. Jednocześnie drukował tajny organ Sekcji Koronnej »Dla Polski«, którego był współredaktorem. Z ramienia Sekcji Koronnej dokonywał licznych objazdów organizacji prowincjonalnej. Ponadto był współzałożycielem skautingu w Warszawie, którego Komendy Naczelnej był przez pewien czas członkiem; w r. 1912 wstąpił do Związku Walki Czynnej w Warszawie, oraz został członkiem I stopnia O. M. N. 23 III 1913 r. aresztowany przez policję rosyjską, uwięziony na »Pawiaku«, potem w X paw. cytadeli warszawskiej, ostatecznie przewieziony został do więzienia w Orle, gdzie przebywał razem z A. Prystorem, Radkiem i innymi wybitnymi działaczami i niepodległościowymi. Wziął tu udział w buncie więźniów politycznych 28 VIII 1914 r. W więzieniu tem przebywał do śmierci 8 VIII 1916 r. Po śmierci odznaczony krzyżem niepodległości.

 

Wiadomości od rodziny, oraz w Komitecie krzyża i medalu niepodległości; Stanisław Dworzak, Wielkanoc w Dole 1915. »Gazeta Polska« z 26 III 1932 nr 86.

Stefan Pomarański

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.