INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alfred Daun     

Alfred Daun  

 
 
1854-01-14 - 1922
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Daun Alfred (1854–1922), rzeźbiarz. Ur. w Baranowie 14 I, był synem Filipiny z domu Sternad i Karola, urzędnika żupy bocheńskiej a potem wielickiej. Naukę pobierał w Bochni w szkole realnej a rzeźbił początkowo u Hanusza. Ukończywszy następnie Szkołę Realną i Instytut Techniczny w Krakowie, wstąpił do Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie za czasów Matejki pracował pod kierunkiem Gadomskiego do roku 1875. Studiował też i w pracowni Franciszka Wyspiańskiego, ojca poety. Parę lat następnych strawił na pracach dorywczych, pomagał np. Rygierowi przy rzeźbieniu pomnika Mickiewicza. W r. 1881 dzięki poparciu dra Jordana wyjechał do Wiednia, gdzie (z przerwami) studiował w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Hellmera do r. 1885. W r. 1889 wezwał go Matejko na docenta modelowania do Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie następnie jako profesor (od r. 1891) wykształcił wielu wybitnych rzeźbiarzy, jak Szczepkowskiego, Biegasa, Ostrowskiego i in. Wśród nich prof. Dunikowski wyznaje, że był jego wyłącznym uczniem w Akademii Krakowskiej. W r. 1898 zrezygnował ze stanowiska profesora w Akademii za dyrektury Fałata z powodu różnicy zapatrywań. Objął podówczas obowiązki profesora rzeźby w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Troską i staraniem otaczał młodzież rzemieślniczą na kursach wieczornych, w przekonaniu, że przyszłość narodu zawisła również od dobrego rzemiosła.

Wraz z bratem Alfonsem, cenionym podówczas akompaniatorem, brał też żywy udział w życiu muzycznym Krakowa. Obdarzony potężnym basem, należał jako solista do chóru katedralnego w Krakowie. Odznaczał się niezwykłą pamięcią i szeroką wiedzą. Kraków zawdzięcza D-owi parę swoich pięknych pomników, jak: Grażyna i Litawor, Lilia Weneda, tak bardzo zrośniętych z pejzażem miasta. Jego też dziełem są cztery płaskorzeźby w prezbiterium katedry wawelskiej z przedstawieniem insygniów królewskich, postacie opery i operetki na teatrze krakowskim i dwie grupy, symbolizujące Miłosierdzie, na gmachu Zakładu im. ks. Lubomirskich. Wywdzięczając się drowi Jordanowi za czynne poparcie w kształceniu, wykonał dla parku jego imienia wiele biustów sławnych Polaków i Polek. Jego też dziełem jest Chrystus na krzyżu w kościele w Dobrzechowie, popiersie terakotowe Chrystusa w posiadaniu Tow. Przyjaciół Nauk w Poznaniu i wiele innych. Rzeźby jego, które charakteryzuje proporcja i szlachetność linii, owiewa duch romantyzmu, mimo naturalizmu formy.

 

Świeykowski, Pam. T. P. S. P.; Antoniewicz-Bołoz J., Katalog Sztuki Polskiej, Lw. 1894; Singer, Künstlerlexicon; Thieme-Becker. Wiadomości otrzymane od rodziny.                                    

Helena d’Abancourt

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zofia Szleyen (z domu Szenwic)

1904-12-25 - 1994-10-30
tłumaczka
 

Ludwik Janowski

1878-08-07 - 1921-09-18
historyk nauki
 

Maria Dulębianka h. Alabanda

1861-10-21 - 1919-03-07
malarka
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Pawłowski

1882-03-16 - 1940-01-06
geograf
 

Hilary Paulin Schramm

1857-01-13 - 1940-11-11
chirurg
 

Józef Kajetan Janowski

1832-03-17 - 1914-06-24
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.