INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Alojzy Ludwik Chiarini  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chiarini Alojzy Ludwik (1789–1832), prof. teologii. Narodowości włoskiej, syn cieśli, ur. 26 IV w Valiano w Toskanii. W seminarium biskupim w Montepulciano zaczął uczyć się języka hebrajskiego; po ukończeniu uniwersytetu w Pizie w r. 1811 mianowany adiunktem języków klas. w kolegium normalnym w Pizie, założonym przez Napoleona. Drukował utwory poetyckie, tak oryginalne jak i tłumaczone z hebrajskiego i greckiego. Na skutek rewolucji porzucił Pizę i powrócił do rodzinnego miasta, gdzie był rektorem liceum królewskiego. Popierany przez swego dawnego zwierzchnika, ks. Sebastiana Ciampiego, wówczas profesora Uniw. Warszawskiego, wezwany został przez Komisję Rządową W. R. i O. P. do Warszawy, dokąd przybył w r. 1819 i tu poddał się prywatnemu egzaminowi, który mu umożliwił prowadzenie wykładów na wydziale teologicznym; otrzymawszy zaś dyplom doktora teologii w Uniw. Jagiell., został mianowany profesorem przybranym, w r. 1820 zwyczajnym a w r. 1826 profesorem radnym. Ch. wykładał na Uniw. Warszawskim historię kościoła i tzw. »języki orientalne«, hebrajski i grecki; wydał po łacinie słownik i gramatykę języka hebrajskiego, przetłumaczone następnie na polski przez P. Chlebowskiego. W r. 1822 powołany został Ch. do Komitetu Cenzury ksiąg i pism hebrajskich, w r. 1826 – do Komitetu Starozakonnych, który miał na celu opracowanie ogólnego projektu reformy bytu Żydów. Ch., przewyższając pozostałych członków Komitetu oczytaniem w zakresie literatury hebrajskiej oraz znajomością spraw żydowskich na Zachodzie, wysunął się na pierwsze miejsce w pracach Komitetu. Działalność jego nacechowana była duchem asymilatorskim. Jako duchowny katolicki wzbudzał on jednak wielką nieufność wśród Żydów, tak że musiał ustąpić ze stanowiska przewodniczącego w Radzie Szkoły Rabinów. W związku z działalnością Komitetu Starozakonnych powstały z inicjatywy Ch-go kursy starożytności hebrajskiej, które prowadził sam we własnym mieszkaniu. Z polecenia rządu pracował nad przekładem Talmudu na język francuski. Od r. 1827 był członkiem przybranym Tow. Przyj. Nauk, w r. 1831 został powołany na członka czynnego. Nadto piastował godność kanonika kapituły płockiej. Umarł w sile wieku 28 II 1832 w Warszawie, w pałacu swego protektora, Wincentego hr. Krasińskiego. Działalność pedagogiczna i naukowa Ch-go podlegała niejednokrotnie surowej krytyce. Podjął się bowiem wykładu historii kościoła w Polsce, nie znając języka ani obyczajów miejscowych. Zarówno słownik hebrajski jak przekład Talmudu oraz wydana po francusku Teoria judaizmu spotkały się z ostrą oceną w prasie zagranicznej i atakami miejscowych Żydów, którzy udowadniali autorowi niedostateczną znajomość języka.

 

Bieliński J., Uniwersytet Warszawski, W. 1911, II; Kraushar A., Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk, Kr. i W. 1905, ks. III–IV; Bero J., Z dziejów szkolnictwa żydowskiego, »Minerwa Polska« 1930, II; Arch. Ośw. Publ. w W-wie, Akta Okr. Nauk. Warsz. 2707 vol. I.

Maria Manteufflowa

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.