INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Dürer  

 
 
1484-04-25 - 1555-04-21
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Dürer Andrzej (1484–1555), ur. w Norymberdze 25 IV jako 14. z rzędu dziecko złotnika Albrechta, zmarł 21 IV 1555 tamże, był młodszym bratem słynnego malarza Albrechta. Kształcił się w zawodzie złotniczym w warsztacie ojca, czy jednak zdołał się wyzwolić na czeladnika już przed jego śmiercią, zaszłą w r. 1502, nie jest rzeczą pewną. Mistrzem norymberskiego cechu złotniczego został w r. 1514. W tym samym roku brat jego Albrecht wykonał jego portret srebrnym ołówkiem na biało gruntowanym papierze, zachowany w wiedeńskiej Albertynie. W r. 1532 udał się do Krakowa w ślad za młodszym swym bratem Hansem, który jako malarz pracował na dworze Zygmunta Starego. Na wezwanie rady miejskiej, bez której zezwolenia Norymbergę opuścił, wrócił w r. 1534 do rodzinnego miasta, skąd jednak po śmierci Hansa przybył w r. 1538 ponownie do Krakowa, tym razem z listem polecającym rady miejskiej do króla Zygmunta, celem zlikwidowania spadku po bracie i załatwienia innych interesów finansowych. Żona jego Urszula zmarła w r. 1560. Brak jakichkolwiek danych do przypisywania mu tych czy innych dzieł złotniczych zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.
 
 
Thieme-Becker; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen III, wyd. 3, Frankfurt a. M. 1925, s. 30–1, nr 3750; Lepszy L., Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1933, s. 149, nr 362 oraz literatura w tych dziełach zestawiona.  
 
 
Adam Bochnak
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt II August

1520-08-01 - 1572-07-07
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.