INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Pląskowski h. Oksza  

 
 
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pląskowski Andrzej h. Oksza (1736–1802), archidiakon pomezański, kanonik warmiński i chełmiński. Był synem Józefa (zob.) i Rozalii z Czapskich, bratankiem Fabiana (zob.). Dziedziczył na wsi Radziki Małe i folwarku Łapinóżek w ziemi dobrzyńskiej. Podobno studiował na Uniw. Krak. (brak wpisu); uzyskał tytuł doktora obojga praw. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 III 1761 z rąk swego stryja Fabiana, następnie był plebanem we Wrockach i Słoszewach (w pow. brodnickim). W l. 1760–9 posiadał też probostwo sztumskie. W r. 1763 otrzymał na mocy prowizji apostolskiej archidiakonat pomezański. Pełnił funkcje publiczne w r. 1764 jako delegat kapituły chełmińskiej na sejmik generalny grudziądzki oraz deputat na Trybunał Kor. Kolejną godnością P-ego był kanonikat warmiński. Jako delegat kapitulny wysłany został na sejmik generalny w Malborku (9 V 1768), który jednak nie doszedł do skutku. Jako członek kapituły warmińskiej P. był niejednokrotnie delegowany do wizytacji i przeglądów jej dóbr i fundacji. Z zadań tych wywiązywał się sumiennie, sporządzając szczegółowe rozliczenia i raporty. W r. 1769 uzyskał kanonikat teologa i kaznodziei przy katedrze chełmińskiej. Jednocześnie objął łączące się z tym probostwo w Leźwicach i Szadwałdzie na Żuławach malborskich. Wg Uruskiego w r. 1791 miał otrzymać stanowisko koadiutora warmińskiego. W r. 1797 zrezygnował z archidiakonatu pomezańskiego, zachowując oba kanonikaty: warmiński i chełmiński. W kościele Reformatów w Brodnicy P. ufundował w r. 1791 marmurowe epitafium dla swoich rodziców. Zmarł 28 I 1802 w dobrach Radziki i został pochowany w kościele Reformatów w Brodnicy.

 

Podob. P-ego (rys. tuszem) znajdowała się w zbiorze portretów bpa Ignacego Krasickiego, nr 1736, potem w Königliche Bibliothek w Berlinie; Słown. Geogr., (Radziki Małe); Niesiecki; Uruski; Mańkowski A., Prałaci i kanonicy katedralni chełmińscy od założenia kapituły do naszych czasów, Tor. 1928; Katalog zabytków sztuki w Pol., XI z. 2; – Korespondencja Ignacego Krasickiego, Pod red. T. Mikulskiego, Wr. 1958 I; – [Wzmianki o P-m], „Zeitschr. für die Geschichte und Alterthumskunde Ermlands” Bd 2 s. 613, Bd 4 s. 585, Bd 7 s. 67, Bd 9 s. 404, Bd 10 s. 51; – Arch. Diec. Warmińskiej w Olsztynie: Acta capitularia nr 19–27, Presbyterologia Warmiensis H 295.

Hanna Dymnicka-Wołoszyńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 

Jan Chrzciciel Lampi (starszy)

1751-12-31 - 1830-02-16
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Prozor

1723-03-14 - 1788-10-22
wojewoda witebski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.