INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej  

 
 
2 poł. XIV w. - 1 poł. XV w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Andrzej,  malarz ruski cerkiewny z początku XV w. Znany tylko jako jeden z trzech twórców polichromji zamkowego kościoła Św. Trójcy w Lublinie. Dziełem jego przedewszystkiem jest cykl pasyjny w absydzie tego kościoła. Pod malowidłem bocznej ściany łuku tęczowego znajduje się napis częściowo wyskrobany (po r. 1900, wedle tradycji miejscowej jakoby przez jakiegoś uczonego rosyjskiego), wymieniający A. jako twórcę polichromji tego kościoła, ukończonej w dniu św. Wawrzyńca tj. 10 VIII 1418. Polichromje te noszą cechy bizantyjskiego renesansu za Paleologów na Bałkanach, przy pewnym wpływie zachodnioeuropejskim. Na bocznej ścianie łuku tęczowego portret Jagiełły na koniu. Malarz A. jest widocznie jednym z głównych artystów ruskich, działających za panowania Władysława Jagiełły na terenie Polski zgodnie z sztuką łacińską Zachodu, a pochodzących najpewniej z Rusi Czerwonej.

 

Sokołowski M. w Sprawozdaniu KHS., VIII, s. CCCLXX; Starzyński J. i Walicki M., Malarstwo monumentalne w Polsce średniowiecznej, W. 1929; Walicki M., Malowidła ścienne kościoła św. Trójcy na Zamku w Lublinie, Studja do dziejów sztuki w Polsce, W. 1930, t. III.

Helena d’Abancourt

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.